Selçuk Üniversitesinde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü tarafından hazırlanan ve SELÇUKSEM ev sahipliğinde; Hacı Mehmet Duranoğlu yönetmenliğini yaptığı “Bilime Adanmış Bir Ömür Fuat Sezgin” belgesel gösterimi ve yönetmen söyleşisi gerçekleşti.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen programa; SELÇUKSEM Müdürü Prof. Dr. Birol Gülnar, Müdür Yardımcıları, dekanlar, yüksekokul  müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren SELÇUKSEM Müdürü Prof. Dr. Birol Gülnar, “Bu tür organizasyonların, çalışmaların en güzel taraflarından bir tanesi de dostlarımızla, hocalarımızla, mezunlarımızla bir araya geliyor olmak. Daha evvelde ‘İki Komutan Bir Vatan’ belgesel gösterimini yine bu salonda gerçekleştirmiştik. İnşallah daha nice gösterimlerle bir araya geliriz diye umut ediyorum.  Sürekli Eğitim Merkezi olarak neden bu işe giriştik, öncelikle kültür ve sanat alanında üniversitemizin ürettiği, çalıştığı projede elimizden geldiğince, gücümüz yettiğince maddi, manevi olarak destek olmaya büyük özen gösteriyoruz. Hele ki böyle özenli projeler olduğu zaman ayrıca mutluluk duyuyoruz.  Kendimizi bu anlamda da sorumlu hissediyoruz. Hacı Mehmet kardeşimizin her türlü elde ettiği başarıda biz de kendi adımıza her şeyden evvel mutlu oluyoruz ve birlikte burada bu gururu, sevinci birlikte paylaşmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Yönetmen Hacı Mehmet Duranoğlu ise “Prof. Dr. Fuat Sezgin ile ilgili konuşacağız. Maalesef bu topraklarda Nazım Hikmet’inden; Prof. Dr. Fuat Sezgin hocasına kadar o kadar çok değerli insan vardı ve bu insanlar hakkında söylenmesi gereken söz ve yapılması gereken o kadar çok iş vardı ki bir türlü yapılamadı. Neden yapılamadı bunu hocanın batıya karşı verdiği mücadelede göreceğiz. Batı dediğimiz medeniyet hani gerçekten bazı şeyleri çok iyi yapmakla birlikte ki onlara saygı duyuyoruz o konularda ama bazı şeyleri de çok iyi yaparlar bizim aleyhimize. Cumhuriyet tarihimizin son yüz yılına bakıldığında bütün kısır çatışmalardan, çekişmelerden batının ateşi körüklemesiyle biz sağcı-solcu demişiz; modernci demişiz; açık-kapalı demişiz ve bütün enerjimizi birbirimizi yemeye harcamışız maalesef bunu görüyoruz. Dolayısıyla biz bu gücü birbirimizi yemek yerine bütün farklılıklarımızla o gücü birleştirip bu memleket uğruna bir şey yapmak lazım. Burada 2 bin kişinin olması bizim için önemli değil çünkü tek bir insanın varlığı mesela bir babasız Mustafa Kemal’in annesiyle birlikte dayısının evine sığınmak zorunda kalmış olduğu Mustafa Kemal’in düşününki tek bir çocuk öksüz, yetim bir çocuk bir millete önderlik edip, bir milletin evlatlarına vatan kurabiliyor. Bu salonda tek bir kişi bugün burada belki konuşulanlardan Fuat Sezgin Hocanın hayatından tek bir cümle alırsa belki bugün değil ama on, yirmi yıl sonra bir ülkenin kaderini değiştirebilecek insan olmasın. Bu anlamda çok anlamlıdır ve bu kapsamda Fuat Sezgin üzerine söz söyleyecek mekan ayırdıkları için buna olanak sağladıkları için çok kıymetli hocam Prof. Dr. Birol Gülnar hocamın şahsında ve burada beni yetiştiren hocalarıma çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Hacı Mehmet Duranoğlu’nun yönettiği “Bilime Adanmış Bir Ömür Fuat Sezgin” belgeseli izlendi.

Belgeselin ardından Prof. Dr. Birol Gülnar tarafından Yönetmen Hacı Mehmet Duranoğlu’na teşekkür belgesi takdim edildi.

Kaynak: SÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz