Koronavirüs, hayatın her alanında olduğu gibi eğitim alanında da büyük ve hızlı bir değişime neden oluyor. Türkiye’de Koronavirüs nedeniyle okulların uzaktan eğitime geçmesi, bu konuda hazırlıklı olan eğitim kurumlarını ön plana çıkarıyor.

Uzaktan eğitim alanında Türkiye’nin en başarılı üniversiteleri arasında yer alan ve Uzaktan Eğitim Yakın Deneyim mottosuyla çalışmalarını sürdüren Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, Koronavirüs nedeniyle uygulanan tedbirler kapsamında 16 Mart tarihinde eğitime ara verdi ancak bir hafta gibi kısa bir sürede, 23 Mart tarihi itibariyle uzaktan eğitimle derslere yeniden başladı. Eğitime hız kesmeden devam eden KTO Karatay Üniversitesi’nde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrenciler, Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZEM) platformu üzerinden sağlanan derslere ilk haftadan itibaren yoğun ilgi gösterdi.

1.345 Senkron (Canlı) Ders Başarısı

Uzaktan eğitimde Türkiye’deki en güçlü altyapılardan birine sahip olan ve bazı dersleri uzun zamandır uzaktan eğitim sistemiyle öğrencilere sunan KTO Karatay Üniversitesi, uzaktan eğitim kapsam ve kapasitesini bu süreçte daha da genişletti. Bugün, bahar dönemi akademik takviminde yer alan 1.601 dersin 1.345’i, yani derslerin yaklaşık %84’ü senkron (canlı) olarak yürütülmektedir. Ayrıca derslerin %100’ü kayıttan tekrar (asenkron) izlenebilmektedir.

KTO Karataylılar 15 Milyon Dakika Uzaktan Eğitim Aldı

Bu kısa süreçte, 5.535 sanal sınıf aktivitesi, 983 doküman, 629 ödev, 162 sınav UZEM sistemi üzerinden gerçekleştirildi. Derslerin online olarak başladığı 23 Mart 2020 tarihinden itibaren KTO Karataylı öğrenciler, sistemi 332.121 kez kullanarak, sistemde yaklaşık 15 milyon dakika süre geçirdi.
KTO Karatay Üniversitesi uzaktan eğitim sistemini günde ortalama 5.000’den fazla öğrenci kullanırken, günde 80’den fazla sanal sınıfta 2.000’den fazla öğrenci “senkron” olarak derslere katılım sağlamaktadır.

İhtiyaçlara Anında Çözüm

Bu süreçte öğrencilerden gelecek taleplerin ve sorunların değerlendirildiği yardım/destek masaları oluşturan üniversite, genç ve dinamik UZEM kadrosuyla gelen tüm talepleri, büyük bir titizlikle değerlendirmektedir. Dünyanın Dijital Üniversitesi: KTO Karatay 23 Ekim 2017 tarihinde faaliyetlerine başlayan KTO Karatay Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, o tarihten bugüne kadar 20 farklı ülkeden 30.000’den fazla öğrenci sayısına ulaşarak dijital alanda da KTO Karatay Üniversitesi’nin bir dünya üniversitesi olduğunu tescillemiştir.

Farklı Başlıklarda Webinarlar

Koronavirüs nedeniyle seminer ve konferanslara ara vermeyen ve bu etkinlikleri dijitale taşıyan KTO Karatay Üniversitesi, kendi öğrencileri, üniversite adayları ve tüm vatandaşlar için webinarlar başlattı. Sağlık, psikoloji, ekonomi, kültür ve farklı başlıklarda webinarlar hız kesmeden devam ediyor. Özellikle, KTO Karatay Üniversitesi ve İslam İktisadı Araştırma Merkezi (İKAM) iş birliğinde düzenlenen ‘İslam İktisadı ve Finans Webinarları’na Türkiye’nin farklı illerinden araştırmacılar, öğrenciler ve akademisyenler oldukça yoğun ilgi göstermektedir.

Online Kariyer Hizmeti

KTO Karataylı öğrencilerin evde kaldıkları sürede, kişisel gelişimlerine ve kariyer hedeflerine de destek olabilmek adına Kariyer Gelişim Ofisi tarafından Online Kariyer Sohbetleri başlatıldı. Sektörün önde gelen isimleriyle gerçekleştirilen sohbetlerde KTO Karataylılar, farklı isimlerden kariyerlerine dair tecrübe dinleme fırsatı yakalıyor.

Dijital Mekânda Dijital Kültür Sokağı Etkinlikleri

Dijitalleşmeyi üniversitenin her  alanına yansıtmayı hedefleyen KTO Karatay Üniversitesi, öğrencilerin ve tüm vatandaşların evde kaldığı bu süreçte daha eğlenceli vakit geçirebilmeleri amacıyla Dijital Kültür Sokağı etkinliklerini başlattı. Oyuncu Furkan Palalı ve Melis İşiten, tiyatrocu Begüm Öner ve Ceyhun Fersoy, ülkemizde bir dönem Galatasaray forması da giyen futbolcu Cevad Prekazi ile sevilen sanatçı Kıraç, üniversitenin sosyal medya hesaplarında gerçekleştirilen canlı yayınlara konuk oldu. Ayrıca, mübarek Ramazan ayının manevi ikliminden faydalanmak isteyenler için de yine üniversitenin sosyal medya hesapları üzerinden Ramazan ayına özel her Cuma, Ramazan Sohbetleri düzenleniyor. Dijital Üniversite KTO Karatay Üniversitesi, ilerleyen günlerde de farklı etkinlikler, farklı isimlerle hem öğrencilerini hem de tüm takipçilerini buluşturmaya devam ediyor.

Kaynak: KTO Karatay Üniversitesi İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz