Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Zengin ve ekibi, yaklaşık 40 ülkedeki bilim insanı tarafından oluşturulan ‘Fizyoloji/Biyokimya Laboratuvarı Uluslararası İş Birliği Ağı’ ile yurt dışından gelen tıbbi bitkilerin analizini gerçekleştiriyor.

İtalya, İspanya, Portekiz, Almanya, Sırbistan, Bulgaristan, Çin, Hindistan gibi ülkelerin yer aldığı ağ kapsamında, ulusal ve uluslararası projeler bilimsel anlamda destekleniyor, ülkeler arası bitki transferi gerçekleştirilip analizleri rapor haline getiriliyor.

Selçuk Üniversitesi (SÜ) Fen Fakültesi Zooloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gökhan Zengin yaptığı açıklamada, çalışma alanlarının tıbbi bitkilerin özellikleri, biyolojik ve kimyasal parametreleri üzerine olduğunu söyledi. Çalışmalar kapsamında, Türkiye’de geleneksel halk hekimliğinde kullanılan bitkilerin bilimsel platformda değerlendirilmesi, sağlık açısından faydalı bileşiklerinin tespit edilmesi ve tanımlanması ile karakterizasyonunun belirlenmesini hedeflediklerini ifade eden Zengin, “Avrupa kıtası başta olmak üzere birçok araştırmacıyla birlikte çalışmalarımıza devam etmekteyiz. Alanımızda bir bitkinin tüm analizlerini sadece bir ekibin yapması mümkün değil. Bu noktada özellikle uluslararası iş birlikleriyle başta İtalya, İspanya, Portekiz, Almanya, Sırbistan, Bulgaristan, Çin, Hindistan, Brezilya, Mısır gibi 40’a yakın ülkedeki yaklaşık 200 araştırmacıyla çalışmaları gerçekleştirmekteyiz.” dedi.

“YURT DIŞINDAKİ BİLİM İNSANLARI İLE İSTİŞAREDE BULUNUYORUZ”

Doç. Dr. Zengin Türkiye’nin bitki çeşitliliği bakımından önemli potansiyele sahip olduğunu belirtti. Son zamanlarda özellikle ‘enzim inhibisyonu’ (şeker hastalığı, Alzheimer, obezite gibi) şeklinde ifade edilen ve birçok hastalığın tedavisinde anahtar rol oynayan bu yaklaşıma yönelik bitkileri araştırdıklarını dile getiren Zengin, “Laboratuvarımızda bitki ekstraklarını doğadan elde ettikten sonra oksidatif stresin önlenmesinde kullanılan antioksidan bileşiklerin tanımlanması ve karakterizasyonunu yapmaktayız. Bunlar bir bitkinin genel itibarıyla potansiyeli hakkında bize bilgi veren parametrelerdir. Daha sonra bu bitkiden umut ışığı, biyolojik anlamda yeterli seviyede bir etkinlik görebiliyorsak bununla ilgili daha ileri parametrelere, hayvan deneylerine kadar giden bir yol izliyoruz. Bir bitkide gerekli parametreleri çalıştıktan sonra bir umut ışığı görebiliyorsak bunu yurt dışındaki iş birliği yaptığımız bilim insanlarıyla istişare ediyoruz. Biyolojik aktivite ve ileri kimyasal çalışmalar için bitkilerin transferini gerçekleştiriyoruz. Bu konuda Rektörlüğümüz ve Dekanlığımız nezdinde tüm kolaylıklar sağlanıyor. Transfer edilen bitkinin tüm parametrelerinin tamamlanmasının ardından sonuçları harmanlıyoruz. İnsanlığın kullanımına sunmak için elimizden gelen tüm araştırma sonuçları ve dataları rapor halinde sunuyoruz. Bu anlamda, doğadan elde edilen bitkilerin eczane rafında yerini almadan önceki birkaç adımını da gerçekleştirmiş oluyoruz.” diye konuştu.

“ÇİFT BAŞLI KARTALI DAHA YÜKSEĞE ÇIKARMAK İSTİYORUZ”

Ulusal, uluslararası projeler ile TÜBİTAK’ın birtakım projelerini bu ağ kapsamında gerçekleştirdiklerini anlatan Doç. Dr. Zengin, “Uluslararası birkaç proje çağrımız sunuldu ve sonuçlarını beklemekteyiz. Ağ sayesinde hem iş yükümüzü hafifletiyoruz hem de yayınların daha hızlı şekilde yayımlanmasını sağlıyoruz. Sağ olsunlar, doktora ve yüksek lisans öğrencilerimiz bu noktada 7/24 laboratuvarımızdalar. Bu noktada da laboratuvarımız özellikle son birkaç senedir Selçuk Üniversitesi bünyesinde en fazla yayın üreten laboratuvar konumuna ulaşarak önemli bir başarı elde etti. Kendimizin yaptığı parametrelerin dışında özellikle yurt dışı iş birliğiyle gerçekleştirdiğimiz çok sayıda çalışma mevcut olup bunlar alanlarında yüksek etki faktörüne sahip, kalite bakımından değerli olan dergilerde yayımlanmaktadır. Öncellikle ülkemize daha sonra Konya’mızın topraklarına hizmet etmek ve çift başlı kartalı daha yükseğe çıkarmak için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Bunun temel ölçüsü tabii ki çalışmak ve azim.” ifadelerini kullandı.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz