Kansas Halk Kütüphanesi

Teknolojinin ilerlemesiyle kütüphanelere ilgi azalmış durumdadır. Kitaplara olan ilgiyi arttırmak için ABD’nin Kansas şehrinde insanların dikkatini çekecek bir kütüphane inşa edilmiş. Dış cephesi, rafa dizilmiş kitaplar görünümünde tasarlanan kütüphanenin yapımı 2004 yılında tamamlandı.

Piyano Ev

Çin’in An-Hui Kenti’nin Huainan bölgesindeki Piyano Evi dışarıdan bakıldığında dev bir piyano ve kemanı andırıyor. Bu muhteşem yapı Hefey Teknoloji Üniversitesi Mimari Tasarım Fakültesi öğrencileri tarafından tasarlandı.

Yeraltı Müzesi

Belçika Anvers’de bulunan yeraltı müzesi, Jon Martin tarafından Anvers sokaklarının altındaki, Anvers merkez istasyonu için önerilen bir yenileme olarak tasarlandı. Ziyaretçiler lobiye, ışığın aşağıdaki yapıya sızmasına izin veren büyük bir boşluk içinde basamaklı bir merdivenden inerek giriyor.

Hallgrimur Kilisesi – İzlanda

Başkent Reykjavik’te bulunan bu yapı, İzlanda’nın en uzun ve en değişik kilisesi olma unvanına sahip. Ayrıca yapımına 1945 yılında başlanan kilisenin tamamlanması ise tam 38 yıl sürdü.

Çarpık Ev

Çarpık Ev, Polonya’nın Sopot şehrinde bulunan bir binadır. 2004’te inşa edilen ve yaklaşık 4000 m²’ye yayılan ve dekonstrüktivizm stilinde tasarlanmış bir yapı olan Çarpık Ev (Krzywy Domek binası), Rezydent adındaki bir alışveriş merkezinin bir parçası olarak hizmet vermektedir.

Bosco Verticale

Milano’da inşa edilen proje, kentsel konutlar ile ağaçları bir araya getiriyor. Bir başka deyişle, size şehir merkezinde etrafı bitkilerle çevrelenmiş bir yaşam alanı sunuyor. Biri 76, diğeri 110 metre olan iki kule yaklaşık 900 ağaca ve 2000 çeşitli bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz