Konya’nın Karapınar ilçesinde bulunan ve son yıllarda özellikle yaz aylarında kurumaya yüz tutan  “dünyanın nazar boncuğu” Meke Gölü’nde su rengi kırmızıya dönüştü.

Krater gölü, kış aylarında aldığı yağış miktarıyla yer yer oluşan su birikintileri ve kristalleşen toprak görüntüsüyle doğaseverlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Jeoloji Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı Prof. Dr. Fetullah Arık yaptığı açıklamada, gölün iki evreli volkanik patlama sonucunda meydana geldiğini, ilk patlamada geniş krater açıldıktan sonra günümüzden yaklaşık 8 bin yıl önce de ortadaki koniyi oluşturan patlamanın gerçekleştiğini ifade etti. Volkanik patlama sonucu ortadaki koni ile dışarıdaki krater arasında su biriktiği için oldukça ender rastlanan bir görüntü oluştuğunu ve dünyanın nazar boncuğu olarak kayıtlara geçen Meke Gölü’nün böylelikle ortaya çıktığını belirten Prof. Dr. Arık, göldeki su tabakasının bölgedeki yağış miktarına göre değişim gösterdiğini aktardı.

Arık, krater gölünün kırmızı renge bürünmesiyle ilgili olarak şöyle konuştu: “Meke Gölü’ndeki son durumu gördüğümüz zaman geçtiğimiz yıllarda rastlamış olduğumuz bir doğa olayının yaşanmakta olduğunu tespit ettik. Bölgedeki suda kırmızı renk genellikle tuzlu sularda yaşayan halo bakteri türü bir bakteri. Bu bakteri genellikle bu mevsimlerde yaygınlaşıyor ve göl suyunu kırmızıya boyuyor. Tuzlu sularda yaşayabilen bir bakteri. Onun dışında mikroorganizmalar da patlamış vaziyette. Su bu mevsimde kış yağışlarından dolayı bir miktar yükseldiği için burada bu tür doğa olaylarını görebiliyoruz.”

“GÖLÜN YAŞAMASI İÇİN ACİL ÖNLEMLERİN ALINMASI GEREKİYOR”

Prof. Dr. Arık, son yıllarda yaşanan kuraklık ve yeraltı suyu kullanımına bağlı olarak bölgedeki çok sayıda sulak alan gibi Meke Gölü’nün de suyunu kaybederek, şu anda tükenme noktasına geldiğine dikkat çekti. Gölün hayatta kalmasına yönelik yapılması gereken çalışmalar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Arık, “Bu süreç içerisinde doğa olaylarını engelleme şansımız yok. Tabii ki kuraklığı değiştirme imkanımız yok ama yeraltı su kullanımını kontrol edebiliriz. Dolayısıyla bundan sonra yapılması gereken, Meke için yeraltı suyu kullanımı ile ilgili acil önlemlerin alınması, havza bazında teşvik modelleri verilerek tarımsal üretim modelinin değiştirilmesi ve bu bölgede kaçak kuyu kullanımının önüne geçilmesi olacaktır.” diye konuştu.

Kaynak: KTÜN Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz