Tüm dünyadan saygın üniversitelerin kampüslerinin değerlendirildiği, sürdürülebilirlikle ilgili konulara dikkat çekerek çevre bilinci konusunda küresel farkındalık oluşturmayı amaçlayan bir platform olan GreenMetric, “Dünya Çevreci Üniversiteler” sıralamasını açıkladı. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, dünya sıralamasında 607. sıraya adını yazdırırken, Türkiye’deki üniversiteler arasında 35, vakıf üniversiteleri arasında 10. sırada yerini aldı.

KTO Karatay Üniversitesi, Dünya Sıralamasında Yerini Aldı

Her yıl farklı ülkelerden pek çok üniversite GreenMetric tarafından altyapı, enerji ve iklim değişikliği, atıklar, su kaynakları, ulaşım ile eğitim gibi alanlarda değerlendirilmekte, her değerlendirme alanı için puanlanmakta ve yükseköğretim kurumları, bu değerlendirmelerden aldıkları toplam puanlara göre sıralanmaktadır. “Dünyanın en iyi üniversitelerinin arasında olmak” düsturunu benimseyen KTO Karatay Üniversitesi, farklı kriterlerde gösterdiği performansla dünya sıralamasına adını yazdırarak büyük bir başarıya imza attı.


En Güncel Bilgi Teknolojileri ile Alanında Uzman Akademisyenler Bir Arada

Modern teknolojiyle donatılmış derslik ve laboratuvarlarda öğrencilerine üst düzey eğitim imkânı sunan, ülke ihtiyaçlarını önemseyerek her yıl ihtiyaca yönelik bölüm açan, sektör ile görüş alışverişinde bulunarak kendini sürekli yenileyen ve geliştiren KTO Karatay Üniversitesi, eğitim ve araştırmaya verdiği önem ve yaptığı faaliyetler ile ilk kez yer aldığı GreenMetric 2019’da ismini üst sıralara taşıdı.

Enerji ve İklim Değişikliği Alanında Öncü Üniversite

Türkiye’de ilk ve tek Enerji Yönetimi Bölümü’ne sahip üniversite olan KTO Karatay Üniversitesi, enerji alanında yaptığı bilimsel çalışmalarla Türkiye’ye değer katıyor. Enerji Yönetimi Lisans Programı ile enerji üretimi ve kullanımı sürecinde ortaya çıkan çok boyutlu yönetsel konuları ve problemleri, küresel ve disiplinler arası bir bakış açısı ile belirleyebilecek ve sürdürülebilir çözümler üretebilecek uzmanlar yetiştiren KTO Karatay Üniversitesi, bu alanda öncü üniversite olarak dikkat çekiyor.

Şehrin Merkezindeki Üniversite ve Kolay Erişim

KTO Karatay Üniversitesi’nin şehrin merkezinde konumlanması, ihtiyaç duyulan bütün sosyal olanaklara kolay erişim imkânı sağlıyor. Öğrenciler, KTO Karatay’ın merkezî konumu sayesinde tüm toplu ulaşım hizmetlerinden faydalanılabiliyor. Bu sunduğu imkânların yanı sıra KTO Karatay’ın derli ve toplu bir kampüs ortamına sahip olması da GreenMetric sıralamasında KTO Karatay Üniversitesi’ni ulaşım alanında öne çıkardı.

Enerji Verimliliği ve Çevre Bilinci Konusundaki Projeler Hız Kazanıyor

Üniversite kampüsünde çatı uygulaması olarak hayata geçirilen Güneş Enerjisi Santrali Projesi, üniversitenin yıllık elektrik tüketiminin yaklaşık %25’ini karşılıyor. Üniversite bünyesinde yer alan Akıllı Teknolojiler Tasarım, Geliştirme ve Prototipleme Merkezi ile de KOBİ’lerin geleneksel tarım makinalarından akıllı tarım makinalarına geçişte hız kazanması ve desteklenmesi hedefleniyor. Bu sayede bölge ekonomisine büyük katkı sağlanacağı düşünülüyor.

KTO ve İştirakleri 2020-2021 Yıllarını “Enerji Verimliliği” Yılı İlan Etti

Öte yandan Konya Ticaret Odası (KTO) ve iştirakleri, 2020-2021 yıllarını tematik olarak “Enerji Verimliliği” yılı ilan etti. Bu kapsamda; enerji tasarrufu, enerji verimli teknolojilerin gelişimi ve yenilenebilir enerji üretiminin arttırılması, sürdürülebilirlik, tasarruf bilinci konularında farkındalık oluşturmak amaçlanıyor.

KTO Karatay Üniversitesi tarafından hayata geçen enerji verimliliği, iklim ve çevre konularındaki projeler hem Konya’da hem de Türkiye’de oldukça dikkat çekiyor.

Kaynak: KTO Karatay Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz