Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürütülen “Sıfır Atık Projesi”ne destek amacıyla Sürdürülebilir Çevre Derneği (SÜÇEV), Konya Valiliği ve Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi iş birliği ile düzenlenen Sıfır Atık ana temalı Ulusal Kadın Çevre Çalıştayı, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi (KGTÜ) ev sahipliğinde gerçekleşti.

Çalıştaya Konya Valisi Sayın Cüneyit Orhan Toprak’ın eşi Dr. Funda Toprak Hanımefendi, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı, KGTÜ Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Rektör Yardımcıları; Prof. Dr. Hasan Kürşat Güleş, Prof. Dr. Durmuş Tayyar Şen, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Sayın Hülya Şevik, Konya Şeker Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Sayın Vural Kâmil Akyazan ve Sürdürülebilir Çevre Derneği Başkanı Sayın Ahmet Ziya Gündüz ile birlikte Konya’daki kamu kurum ve kuruluşlarının sıfır atık sorumluları, çok sayıda kadın çevre gönüllüsü, sivil toplum örgütleri temsilcileri ile birlikte akademik ve idari personel ve öğrenciler katıldı.

Çalıştayın açılış programında bir konuşma yapan KGTÜ Rektörü Prof. Dr. Cumhur Çökmüş, Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle böyle bir toplantıya ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını, çevre koruma bilincinin evde ve ailede başladığına işaret ederek bu konuda kadınların daha çok söz sahibi olduğunu ve çocuklar üzerinde etkili olduklarını belirtti.

Çalıştaya katılan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Huriye Martı “Çevre Ahlakı ve Tasarruf Kültürü” konulu konuşmasında kadının önemine değindi.  Daha sonra çalıştaya geçildi. Gün boyu devam eden çalıştayda 105 kadın katılımcı farklı atık cinslerine göre sorunları ve çözüm yollarını belirlediler.

Kaynak: KGTÜ Kuramsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz