Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından Koronavirüse karşı başlatılan aşı geliştirme çalışmaları kapsamında aralarında Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi akademisyenlerinin de yer aldığı “SARS-Cov-2 (COVID-19) Spike (S) Antijenine Karşı Kendiliğinden Amplifiye Olabilen mRNA Aşısının Geliştirilmesi” başlıklı proje, TÜBİTAK-Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı tarafından kabul edildi.

Koronavirüsle mücadele sürecinde, toplum sağlığını korumak için Türkiye’ye örnek olan projelere imza atan KTO Karatay Üniversitesi, başarılı çalışmalarına bir yenisini daha ekledi. Bu süreçte siperlik maske, anti bakteriyel dezenfektan, IR ateş ölçer, taşınabilir solunum cihazı ön prototipi, tek bir cihazla aynı anda dört hastanın solunum işlevini yerine getiren vantilatör modülü, kuru buharlı dezenfeksiyon sistemi üretip/geliştiren KTO Karatay Üniversitesi şimdi de yerli ve millî aşı çalışmalarına destek oluyor.

KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Merve Aydın Terzioğlu ve Arş. Gör. Tuğçe Duran’ın yer aldığı, “Koronavirüse Yönelik Aşı ve İlaç Geliştirilmesi Çağrısı” kapsamında, Selçuk Üniversitesi’nin yürütücü kuruluş olduğu “SARS-Cov-2 (COVID-19) Spike (S) Antijenine Karşı Kendiliğinden Amplifiye Olabilen mRNA Aşısının Geliştirilmesi” adlı proje, TÜBİTAK-Mükemmeliyet Merkezi Destek Programı(1004) dahilinde kabul edildi.

“KTO Karatay Üniversitesi olarak yerli ve millî aşı çalışmaları içinde yer almaktan gurur duyuyoruz”

KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade, TÜBİTAK tarafından kabul edilen projeye dair “Tüm dünyayı derinden etkileyen pandemi sürecinde, KTO Karatay Üniversitesi olarak ülkemiz ve tüm insanlık için faydalı olacak şeyler üretmeye/geliştirmeye gayret ettik. Başarılı birçok projeyi bu dönemde öğrenci, akademisyen ve sektör danışmanlarımızla hayata geçirdik.  Şimdi de yerli ve millî aşı çalışmalarında yer aldığımız için büyük gurur yaşıyoruz. Başta tüm proje ekibi olmak üzere, üniversitemiz Tıp Fakültesi akademisyenlerinden Dr. Öğr. Üyesi Merve Aydın Terzioğlu ve Arş. Gör. Tuğçe Duran’ı tebrik ediyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.” diyerek projeden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Kaynak: KTO Karatay Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz