KTO Karatay Üniversitesi Tarih Topluluğu, Kurtuluş Savaşı kahramanlarımızdan merhum Kâzım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir’i misafir etti. Konferansta, İstiklâl Harbi ve Türk ahlak ve karakterinin seçkin siması Kâzım Karabekir Paşa tüm yönleriyle ele alındı.

 
“Büyük Fedakârlıklar Neticesinde Bu Günlere Gelebildik”

Programın açılışında konuşan Karatay Tarih Topluluğu Danışmanı Prof. Dr. Nesimi Yazıcı, “Bugün bir ve bağımsız bir ülkenin vatandaşlarıysak, bunu İstiklâl Harbi’nde gösterilen büyük fedakârlıklara ve kararlılığa borçluyuz. Büyük fedakârlıklar neticesinde bu günlere gelebildik” dedi.

“Coğrafyaya Sahip Çıkmak İçin Tarihi Bilmek Gerekiyor”

Konferansa tarih bilincinin önemine dikkat çekerek başlayan Timsal Karabekir, “Gençlerin coğrafyalarına sahip çıkabilmeleri için meslekleri ne olursa olsun tarihlerini çok iyi bilmeleri gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

“Hür Öl Ama Esir Yaşama”

Askerlik hayatı boyunca babasının birçok cephede bulunduğunu anlatan Karabekir, Edirne düştükten sonra Bulgar çetelerine esir olduğunu “Hür Öl, Esir Yaşama” vecizesinin bugünlerden kaldığını hatırlattı.

“Mustafa Kemal Atatürk İstiklâl Harbinin Olmazsa Olmazıdır”

Kâzım Karabekir’in Mustafa Kemal Atatürk ve İsmet İnönü ile yollarının askeri lise yıllarında kesiştiğini kaydeden Timsal Karabekir, Millî Mücadelenin başlangıcında Atatürk’e Kâzım Karabekir’in, “Dün olduğu gibi bugün de kolordumla birlikte emrinizdeyiz paşam.” dediğini hatırlattı. Daha sonra Timsal Karabekir şu ifadelere yer verdi: “Mustafa Kemal Atatürk, İstiklâl Harbi’nin olmazsa olmazıdır. Allah, Türk’ün kurtulmasını istedi. İstiklâl Harbi’nin dünyada bir başka örneği yoktur.”

“Yetimler Babası Karabekir Paşa”

Savaş yıllarında dört binden fazla erkek, iki bine yakın kız çocuğunun yetim kaldığını ve bu çocuklara Kâzım Karabekir’in sahip çıkıp, eğitimleriyle yakından ilgilendiğini hatırlatan Timsal Karabekir, “Sonradan bu çocuklar ‘Gürbüzler Ordusu’ olarak vatana kazandırılıyor. Orduya yardım amacıyla ilaç ve kaput hazırlıyorlar. Ayrıca tiyatro da oynuyorlar.’’ şeklinde bu durumu anlattı. Timsal Karabekir babasının Trabzon’da Ermeni yetim çocuklarına da sahip çıktığından ve bu çocukların Kâzım Karabekir’e karakalem portresini hediye ettiklerinden bahsetti.

“Allah Benim Gözlerimin Gördüğü Zulmü Dünya Üzerinde Hiçbir Göze Göstermesin”

Kâzım Karabekir’in Erzurum’daki Ermeni zulmünü “Allah benim gözlerimin gördüğü zulmü dünya üzerinde hiçbir göze göstermesin” diye anlattığını aktaran Timsal Karabekir, “Rusların kırk yılda yapmadığı zulmü, Ermeniler yapmıştır. Hala açılmayan toplu Türk mezarları varken, bizim topraklarımızda bir tane toplu Ermeni mezarına rastlanmamıştır.” dedi.

Kaynak: KTO Karatay Üniversitesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz