KTO (Konya Ticaret Odası) Karatay Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicana Hastanesi iş birliğinde düzenlenen Şubat ayı Sağlık Sohbetleri kapsamında, Operatör Doktor Yavuz Özpınar “Ofis Çalışanlarında Göz Sağlığı”, Uzman Doktor Volkan Taşkın ise “Astımla Yaşamanın Kuralları” konulu seminer gerçekleştirdiler.

“Uzun Süre Maruz Kalınan Led – Spot Işıkları, Spazm Yaparak Yorgunluk ve Ağrıya Neden Olabilir”

Göz sağlığında ofis ergonomisinin yadsınamaz bir öneme sahip olduğunun altını çizen Op. Dr. Yavuz Özpınar, “Uzun süre maruz kalınan led-spot ışıklarının, direkt zararı olmasa da bu ışıklar spazm yaparak yorgunluk ve ağrıya neden olabilir. Aydınlatma, çalışma alanı tasarımı ile mesai saatleri de sağlıklı ve verimli çalışmayı etkiler.” ifadelerine yer verdi. Özellikle bilgisayar karşısında çalışanların göz sağlığında ideal mesafeye dikkat etmesini tavsiye eden Özpınar, “Işığın karşıdan gelmemesi, bilgisayar üst hizasının göz seviyesinden hafif aşağıda olması ve 60-65 cm’lik ideal mesafenin korunması gerekiyor.” dedi. Yaygın göz hastalıkları ve belirtilerinin anlatıldığı seminerde, taramanın önleyici tedavideki yöntemler arasında olduğu ve tarama sıklığının hastalık türüne, yaşa ve gözlük veya lens kullanımına göre değişebileceği ifade edildi.

“Ülkemizde Yetişkinlerde %5-7, Çocuklarda İse %13-15 Oranında Astım Görülüyor”

Yaygın hastalıklardan astım konusunda KTO Karatay Üniversitesi çalışanlarını bilgilendiren ve dünyada 300 milyona yakın astım hastası olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Volkan Taşkın, “Ülkemizde astım hastalığı yetişkinlerde %5-7; çocuklarda ise %13-15 oranında seyretmektedir. Astım hastalığının sebepleri arasında genetik faktörler başı çekmektedir.” şeklinde konuştu.

“Gebelikte Sigara İçen Annelerin Çocuklarında Astım Gelişme Riski 4 Kat Fazladır”

Gebelikte sigara içmenin tehlikelerine değinen Dr. Taşkın “Gebelikte sigara içen annelerin çocuklarında astım gelişme riski 4 kat fazladır. Ebeveynlerden birisinde astım varsa çocukta olma ihtimali 1/3 iken, her iki ebeveynde de astım varsa, bu oran 2/3’e çıkmaktadır. Ayrıca, bebeklikte anne sütü ile beslenmeyen çocuklarda astım gelişme ihtimali, anne sütü ile beslenen çocuklara göre daha fazladır.” dedi. Astımı tetikleyen faktörlerden de bahseden Taşkın, sigaranın bu faktörler arasındaki yerine işaret ederek, tedavide kontrollerin aksatılmamasını ve tetikleyici faktörlerden uzak durulmasını tavsiye etti.

KTO Karatay Üniversitesi personeline yönelik her ay düzenlenen Sağlık Sohbetleri, farklı konu başlıklarıyla KTO Karatay Üniversitesi ve KTO Karatay Üniversitesi Tıp Fakültesi Medicana Hastanesi iş birliğinde düzenlenmeye devam edecek.

Kaynak: KTO Karatay Üniversitesi

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz