KTO Karatay’da görsel ve işitsel çevirinin önemi konuşuldu

“Çeviri bilgidir; sadece dil bilmek değil, kültürel donanımdır.” Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Kaya ve Bilkent Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ayşe Şirin Okyavuz Yener “Görsel ve İşitsel Çeviri Konferansı”nda Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu öğrencilerini bilgilendirdi.

“KTO Karataylılar Uluslararası Arenada Fark Oluşturacak Çok Özel Eğitim Almaktadır”

Konferansın açılış konuşmasını yapan KTO Karatay Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Mehmet Çelik, öğrencilerin gelişmesine katkıda bulunacak böyle önemli bir konferansa ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirerek “Günümüzde, beklenenin ötesinde gelişen iletişim teknolojisi sayesinde, sınırlar ve uzaklıklar anlamsızlaştı ve önemini kaybetti. Bu nedenle dil eğitimi küresel düzeyde bir gereklilik haline geldi. Alanında marka isimlerden edinilen kaliteli dil eğitimi sayesinde öğrenciler, ulusal düzeyden uluslararası düzeye yükselir. Bizim öğrencilerimiz de üniversitemizde uluslararası arenada fark oluşturacak çok özel eğitim almaktadır. Bugün yine alanında marka olmuş iki ismi; Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Kaya ile Bilkent Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ayşe Şirin Okyavuz Yener’i ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Öğrencilerimizin vizyonuna katkı sağlayacağı bu konferans için kendilerine şimdiden teşekkür ediyorum.” ifadelerine yer verdi.
Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Kaya’ya göre Türkiye, yaklaşık olarak 4-5 yıl sonra görsel ve işitsel çevirilere oldukça ihtiyaç duyacak. Çevirinin önemine değinen Prof. Dr. Kaya, “Çeviri basit gibi dursa da hiç de basit bir iş değildir. Çeviri bilgidir; sadece dil bilmek değil, kültürel donanımdır.” dedi.

“Çevirmen Bir Köprüdür”

Prof. Dr. Kaya, “Çevirmen, orijinal metin ile erek metin arasındaki köprüdür. Çevirmen, tüketilen bir ürün ortaya koymaktadır. Bu ürün değerlenirse gerek çevirmene gerekse de çevirmene aracı olan kuruma daha fazla iş olanağı doğacaktır.” şeklinde konuştu.

“Çevirmen Çağdaş Dünyayı Değiştiren Kişidir”

Bilkent Üniversitesi akademisyenlerinden Doç. Dr. Ayşe Şirin Okyavuz Yener, çevirmenlik hakkında önemli noktalara değinerek, “Çevirmen etkisiz eleman değildir, çağdaş dünyayı değiştiren kişidir. Çevirmenlerin en büyük görevlerinin başında, verilen metin ya da sözlü belgeyi, diğer dile anlam bütünlüğü ve ifadelerin doğruluğunu bozmadan aktarmak gelmektedir. Bilindiği gibi dil, yaşayan dinamik bir yapıdır. Bu nedenle sürekli değişimler olmaktadır. Çevirmenler görevlerini hem kendi anadili hem de çeviri yaptığı dil hakkında yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek yapmalıdır.” ifadelerine yer verdi. Çevirmenin en büyük güçlerinin arasında medya olduğuna vurgu yapan Doç. Dr. Okyavuz Yener, “Biz Türkler, Amerikan dizisi izlemekteyiz ancak tüm dünya Türk dizileri izliyor. Türk dizisini izleyin çünkü geleceğiniz orada. Türk dizileri aile kavramına iyi bir şekilde dikkat çektiği için ilgileri toplamaktadır. Diğer ülkeler, kaybettiği değerleri Türk dizilerinde görmekteler. Türk dizileri, bu değerlerin önemini hatırlatmakta büyük bir ayrıcalığa sahiptir.” dedi.

Program, öğrencilerin sorularının cevaplanması ve hediye takdimi ile sona erdi.


KTO Karatay’dan işitme engelli ikiz kardeşlere yardım eli

Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimleri Yüksekokulu Odyoloji Bölümü akademisyen ve öğrencileri ile KTO Karatay Üniversitesi Ahbap Topluluğu öğrencileri, doğuştan işitme engelli Kululu ikiz kardeşlere şifa oldu.
Anadolu kültür hazinesinin yardımlaşma bilincini, teknolojinin olanaklarıyla buluşturan KTO Karatay Üniversitesi, “Bir Küçük Mutluluk” Projesiyle Konya’nın Kulu ilçesinde yaşayan işitme engelli ikiz kardeşlere şifa oldu.

“Yeniden Duymaya Başladılar, Çok Mutluyuz”

Sosyal medyada yer alan çağrıya kayıtsız kalmayan KTO Karatay Üniversitesi Ahbap Topluluğu öğrencileri, konuyu KTO Karatay Üniversitesi Odyoloji Bölümü akademisyenlerine aktardılar. KTO Karatay Üniversitesi’nin cihazlar için sponsor olmasının ardından aile üniversiteye davet edildi. Odyoloji Bölümü akademisyen ve öğrencileri, ikiz kardeşler için işitme cihazı hazırladı. Doğuştan işitme engelli olan Kululu ikiz kardeşler, kendileri için hazırlanan cihazlar sayesinde yeniden duymaya başladı. Doğuştan işitme engelli olan çocuklarının ilk kez duyduğunu gören baba, büyük mutluluk yaşarken onları yalnız bırakmadıkları ve verdikleri destek için KTO Karatay Üniversitesi Odyoloji Bölümü akademisyenleri, öğrencileri ve KTO Karatay Üniversitesi Ahbap Topluluğu’na teşekkür etti.


Özel Yetenekli Öğrencilerin eğitimine ilişkin iş birliği protokolü imzalandı

KTO Karatay Üniversitesi ve Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında ‘Özel Yetenekli Öğrencilerin Eğitimine İlişkin İşbirliği Protokolü’, imzalandı. KTO Karatay Üniversitesi Rektörlüğünde gerçekleştirilen törene KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade ve Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük katıldı.
Törende, protokolün genel amacının, Konya genelindeki bilim ve sanat merkezlerinde sunulan eğitimin niteliğinin artırılması ve bu merkezlerde eğitim gören özel yetenekli öğrencilerin bilimsel ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda KTO Karatay Üniversitesi imkânlarından faydalanmaları olduğu belirtildi.
Protokolün bir diğer amacının da ülkemizin teknolojik ve endüstriyel gelişimine katkıda bulunmak üzere okul ve kurumların yönetici, öğrenci ile öğretmenlerinde farkındalığı artırmak, bu kurumlarda yürütülen proje ve faaliyetler sonucunda ortaya çıkan yeniliklerin ve fikri ürünlerin korunmasını sağlamak olduğu vurgulandı.
KTO Karatay Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bayram Sade ve Konya İl Milli Eğitim Müdürü Seyit Ali Büyük, ortaya konan bu iş birliğinin Konya’daki bilim ve sanat merkezlerindeki öğrenciler açısından çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayarak hayırlı olması temennisinde bulundular.

Kaynak: KTO Karatay Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz