Antalya Bilim Üniversitesi ve ELBA Havacılık Enstitüsü’nün ortaklaşa düzenlediği “Yılın Havacısı 2019” etkinliğinde havacılık ödülleri sahiplerini buldu. Geleneksel hâle gelen ve ülkemiz havacılık etkinliklerinde özel bir yeri olan “Yılın Havacılık Ödülleri” düzenlenen törenle verildi. Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü de iki önemli ödülle geceye damga vurdu.
Her yıl olduğu gibi bu yıl da yüksek katılımla gerçekleşen “Yılın Havacısı 2019” ödül törenine Türk havacılığı büyük ilgi gösterdi. Bu yıl 3 farklı kategoride ödül verilirken, havacılığın pek çok alanında emek veren değerli havacılar da taltif edildi. “Yılın Havacı Sağlığı Çalışanı” ödülü Prof. Dr. Ferşat Kolbakır’ın olurken, “Yılın Havacısı” ödülü Pegasus Havayolları Emniyet ve Acil Durum Yönetimi Müdürü Kaptan Pilot Murat Tünay’ın oldu. “Tüm Zamanların Havacısı” ödülü ise bu yıl, ülkemizin önde gelen akrobasi pilotlarından Ali İsmet Öztürk’e verildi.

KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü İki Ödül Birden Aldı

Havacılığa gönül vermiş isimleri onurlandırmak üzere düzenlenen programdan, KTO Karatay Üniversitesi de iki ödülle döndü. “Yılın Genel Havacılık Pilotu” ödülü KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü Baş Uçuş Öğretmeni Süleyman Doğan’a, “Yılın Bakım Personeli” ödülü de KTO Karatay Üniversitesi Havacılık ve Eğitimi İktisadi İşletmesi Teknik Müdürü Kubilay Toklu’ya verildi. Tüm zamanların havacısı unvanlı, KTO Karatay Üniversitesi Uçuş Akademisi Eğitim Müdürü Ali Natık Doğruöz ise Pegasus Havayolları pilotlarından Hande Sipahi’ye ödülünü takdim etti.

“Çağın Mesleği: Pilotaj”

“Yılın Genel Havacılık Pilotu” ödülünü alan Pilot Süleyman Doğan, aldığı ödülden duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Böyle prestijli bir ödüle layık görüldüğüm için büyük gurur duydum. KTO Karatay Üniversitesi olarak, biz güçlü bir ekip ve deneyimli bir yönetimle çalışan, çok büyük bir aileyiz. Bu ödülü KTO Karatay Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu Pilotaj Bölümü adına alıyorum.” dedi. Bu yıl ilk kez öğrenci kabul eden KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü’nün ayrıcalıklarını da anlatan Pilot Doğan, “Türkiye’nin en deneyimli uçuş ve bakım ekibine sahip KTO Karatay Üniversitesi, kendi planör ve uçaklarıyla, kendi pisti ve bakım merkezinde pilot yetiştiren tek üniversite unvanını elinde bulundurmaktadır.” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’de İlk Kez Paraşütlü Eğitim Uçakları ile Eğitim Verilecek

Öğrencilerin güvenliğine de hat safhada önem verildiğine değinen Doğan, “Türkiye’de ilk kez kullanılacak paraşütlü eğitim uçakları ile yaşanabilecek olası kazaların önüne geçmeyi amaçlamaktayız.” şeklinde konuştu.

“Planör Eğitimini Veren Tek Üniversite” 

Planör uçuşlarıyla ilgili teknik konular hakkında bilgi veren Doğan, “Türkiye’de yalnızca KTO Karatay Üniversitesi’nde uygulama eğitimleri planör uçuşlarıyla başlıyor. Planör lisansına (SPL) sahip olan bir pilot adayı, bir uçağa nispetle çok daha üst düzey kumanda becerisi gerektiren planör kullanımda kumanda becerilerini geliştiriyor. Piste hangi irtifadan nasıl yaklaşacağını, mecburi inişlerde hızlı ve mükemmel karar verme yeteneklerini planör eğitimiyle kusursuzlaştırılıyor. Öğrencilerimiz anormal duruma yaklaşan veya giren uçağın hangi kumandalar ve koordineli kullanımla kurtarılacağını öğreniyor.” dedi.

“Ara Dönemde Yatay Geçişle 8 Pilotaj Öğrencisi Kabul Edeceğiz”

KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü’ne bahar döneminde yatay geçiş ile 8 öğrenci kabul edileceğinin altını çizen Doğan, “Üniversiteye kayıt olunan yıldaki ÖSYS / YKS merkezi yerleştirme puanı, geçiş yapmak istenilen lisans programının o yılki taban puanına eşit veya bu puandan yüksek olan öğrenciler Pilotaj Bölümüne başvuru yapabilecekler. Yani 2019 YKS’de sayısal puan türünde 211.881 ve üzeri puana sahip öğrenciler için pilot olma hayali devam ediyor. Öğrencilerin bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini düşünüyorum. Yatay geçiş başvuruları 6 Ocak 2020 tarihinde başlayacak, 4 Şubat 2020 tarihinde sona erecek. Ayrıntılı bilgi almak isteyen öğrenciler, KTO Karatay Üniversitesi resmî web sitesini takip etsinler.” tavsiyesinde bulundu.

Kaynak: KTO Karatay Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz