KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nun öncülük ettiği Anestezi Teknisyen ve Teknikerler Derneği iş birliği ile ameliyathanelerin gizli kahramanları anestezi uzmanları, teknisyen ve teknikerlerini daha yakından tanımak ve sektörü bilimsel anlamda ele almak amacıyla 14 Aralık Cumartesi günü KTO Karatay Üniversitesi C Blok Konferans salonunda “Anestezi Teknikerlerinin Dünü, Bugünü, Yarını” paneli düzenlendi.

  

Panele, KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Bilimler Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Birol Özkalp, KTO Karatay Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Saniye Göknil Çalık, Anestezi Teknisyen ve Teknikerler Derneği Başkanı Hasan Uygur Koç, Selçuk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uçkun Sait Uçan ve çok sayıda davetli, konuşmacı ve öğrenci katıldı.
Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Saniye Göknil Çalık, 13 Aralık Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Günü’nün önemine değinerek “Öncelikle Konya’da ilk kez böyle bir organizasyonun düzenlenmesi ve KTO Karatay Üniversitesi olarak ev sahipliği yaptığımız için duyduğumuz mutluluğu ifade etmek istiyorum. Ameliyathanelerimizin gizli kahramanları olan tüm meslektaşlarımızın  Anestezi Teknisyen ve Teknikerleri Günü’nü kutlarım.” dedi.

Dr. Öğr. Üyesi Çalık “Ameliyathanelerde büyük sorumluluklar üstlenen anestezi teknikerleri, hastanelerde olmazsa olmaz personeller haline gelmiştir. Sektör; uygulamaya hâkim, hasta memnuniyetine önem veren anestezi teknikerine ihtiyaç duymaktadır. Biz de sağlık alanında sektörün beklentisini en üst düzeyde karşılamak için azami özen gösteriyor, öğrencilerimizi hem uygulamada, hem de teorik anlamda donatmak için çalışıyoruz. Konya’da ilk kez gerçekleştirilen bu organizasyonda emeği geçen tüm akademisyen ve öğrencilerimize teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.
Anestezi teknikeri kimliği ve sorumlulukları, ülkemizde ve dünyada anestezi eğitimi ve sorunları, anestezi teknikerlerinin iş sağlığı ve güvenliği, meslekleşme sorunları, güvenli ilaç uygulamaları, hasta güvenliği, hasta ile iletişim ve etik, hukuksal sorumluluk başlıklarında konuların ele alındığı panel üç oturumda gerçekleşti.

Oturumların ardından KTO Karatay Üniversitesi Retro Tiyatro Topluğu ve Anestezi Bölümü öğrencileri, ameliyathane ortamında meydana gelen olayları dramatize ettikleri tiyatro gösterisi sergilediler. Program, Cargah Halk Dansları Gösterisi ve toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Kaynak: KTO Karatay Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz