KTO Karatay Üniversitesi, Meram Belediyesi ve Meram İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen “Kış Bilim Okulu”, KTO Karatay Üniversitesi’nde başladı. 10-12 yaş grubu çocuklara yönelik eğlenceli bilimsel etkinliklerin yer aldığı etkinliklere farklı okullarda öğrenim gören 41 çocuk katıldı.

İki gün boyunca KTO Karatay Üniversitesi’nde birbirinden farklı bilimsel çalışmaları tanıma fırsatı bulacak olan çocuklar, programa tanışma etkinlikleri ile başladı. Çocuklar, programın ilk gününde KTO Karatay Üniversitesi Pilotaj Bölümü’nde öğrenim gören üniversiteli büyükleriyle sohbet ederek bölüm hakkında bilgi aldılar. Kütüphane ve sergi alanlarını gezdiler. Program boyunca çocuklar Ellerimdeki Mikroplar, Kriptoloji ile Şifre Çözme, Besin Piramidi, Türk Pilotları, Sanat ve Yaratıcılık, Hukuk Dünyası, DNA Şifresi, Anatomi başlıklı atölyelerde üniversite öğretim elemanlarından teorik ve uygulamalı eğitim alacaklar.

Programa dair değerlendirmelerde bulunan KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı ve KTO Karatay Üniversitesi Çocuk Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Hatice YALÇIN “Bilim Kurdu projesini 3 yıldır gerçekleştiriyorduk. Bu tema adı altında ‘Kış Okulu’ olarak tekrardan projemizi faaliyete geçirdik. Etkinlik boyunca çocuklarımız, Odyoloji Laboratuvarını ziyaret ederek akademisyenlerimiz eşliğinde işitme testlerinden geçecekler. Ayrıca öğrencilerin laboratuvarların işleyişi hakkında bilgi edinip, farkındalıklarını arttırmayı planlanıyoruz.” şeklinde görüşlerini ifade etti.

Dr. Öğr. Üyesi Hatice Yalçın ayrıca “Biz KTO Karatay Üniversitesi olarak sektörler arası iş birliğine çok önem veriyoruz. Programda çocukların ara tatillerini en nitelikli ve eğlenceli şekilde değerlendirmelerini, üniversite ortamını tanıyıp öğretim üyeleriyle birlikte uygulamalar yapmalarını, bilimin eğlenceli yönlerini keşfetmelerini hedefliyoruz.” sözleriyle Kış Bilim Okulu’ndan beklentilerini ifade etti.

Kış Bilim Okulu, KTO Karatay Üniversitesi’nde 24 Ocak Cuma günü sona erecek.

Kaynak: KTO Karatay Üniversitesi Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz