Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) ve Marmara Teknokent (MARTEK) arasında karşılıklı iş birliği protokolü imzalandı. Bilgi ve birikimlerin paylaşılarak ortak bir hedef oluşturmayı amaçlayan protokol metni, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik ile Marmara Teknokent Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Mehmet Ali Okur tarafından imzalandı.

Protokol, üniversite-sanayi iş birliği, tekno-girişim kültürünün geliştirilmesi ve teknoloji transferi faaliyetleri konusunda karşılıklı fayda sağlamak amacıyla ve bu amaca yönelik olarak, Marmara bölgesinde kurulu MARTEK bünyesinde faaliyet gösteren firmaların ya da MARTEK tarafından hizmet sağlanan sanayi kuruluşlarının KTÜN ile ortak projeler yürütülmesine imkan tanıyacak.

İmzalanan protokolle ayrıca, KTÜN ve MARTEK arasında gerçekleştirilmesi planlanan ortak proje başvuruları, uzman havuzu ortak kullanımı, üniversite-sanayi iş birliğine dayalı eşleştirme, fikri sinai mülkiyet hakları, tekno girişimcilik ve şirket kurma konularında ortak çalışmalar yürütülecek. MARTEK Ar-Ge kuruluşları ile resmi, özel sektör kuruluşlarına, akademisyen ve öğrencilere yönelik eğitim, seminer, çalıştay ve atölye çalışması vb. düzenlediği etkinlikleri talep olması halinde KTÜN personel ve öğrencilerine de sunacak.

KTÜN Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik imzalanan protokolden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Bu protokol sayesinde Konya Teknik Üniversitesi mevcut potansiyeli bölgesiyle sınırlı kalmayıp, ülke ekonomisinin can damarı olan Marmara Bölgesine de taşıyabilecektir. Bu sayede büyük ölçekli ve stratejik ulusal ve uluslararası projelere KTÜN akademisyenlerinin katılımının yolu açılacaktır. İmzaladığımız protokolün, Konya Teknik Üniversitemiz ile TÜBİTAK MARTEK arasında önemli iş birliklerinin ve projelerin geliştirilmesine vesile olmasını diliyorum” dedi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz