Konya Teknik Üniversitesi’nde (KTÜN) Endüstri Mühendisliği Topluluğu tarafından sektör temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen Altın Fikirler Atölyesi ’19 (ALFA) etkinliği gerçekleştirildi.

Halil Cin Konferans Salonunda gerçekleştirilen etkinliğe Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ferruh Yıldız, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Cemil Sungur, Lisansüstü Eğitim Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Saadettin Erhan Kesen, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Peker, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Rektör Prof. Dr. Özçelik, etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, üniversite olarak öğrenci topluluklarının gerçekleştirdiği etkinliklerin her birini oldukça önemsediklerini söyledi. Bu tür etkinliklerin öğrencilerin iş hayatında önemli kazanımlar sağlamasına öncü olabileceğini belirten Özçelik, “Etkinlikte dijital dönüşüm, robot teknolojileri gibi günümüzde oldukça önem arz eden konularda alanında uzman isimler bilgi ve tecrübelerini paylaşacak. İnanıyorum ki öğrencilerimiz de bu tecrübelerden hareketle kendi mesleki kariyerinizi şekillendirirken önemli kazanımlar elde edecektir” ifadesini kullandı.

 “KENDİNİZİ İYİ YETİŞTİRMELİSİNİZ”

Rektör Prof. Dr. Özçelik, öğrencilerin kendilerini yetiştirmesi adına üniversite-sanayi iş birliğine büyük önem verdiklerini ifade ederek, öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Özçelik, “İşimizi iyi yapmalıyız. Not almak için değil, öğrenerek iyi bir not ortalaması yapmalıyız. Uluslararası şirketlere girmenin bir yolu da dil öğrenmekten geçiyor. Mutlaka en az bir dil öğrenmeliyiz ve bu İngilizce olacak. İkinci bir dil yeteneğinize ve zamanınıza kalmış bir durum. Staj konusunu çok önemsiyorum. Staj konusu ve iş birliklerini sağlama adına bugüne kadar 40’a yakın firmayla görüştüm. Boş zamanlarınızda mutlaka eğitimini aldığınız alan veya ilgi duyduğunuz alt branşlarıyla ilgili tecrübeye sahip olmanızı tavsiye ediyorum. Gerek akademik proje gerekse üniversite-sanayi projesinde bulunan öğretim üyelerimizin projelerinde çalışarak tecrübe sağlayabilirsiniz. Herkesten farklı olarak bunları yapmanız gerekiyor. Hangi mühendislik alanı olursa olsun mutlaka bir yazılımı bilmek, bir programı, bir programlama dilini iyi bilmeniz gerekiyor” diye konuştu.

Açılış konuşmasının ardından, Gelecekteki Sen Kurucusu İnci Abay Cansabuncu, Azor Brand&People Solutions Kurucusu Emre Başkan, Logosoft İş Geliştirme Müdürü Ege Yiğit Öner ve Yalın Dönüşüm Koordinatörü Hakan Acar etkinliğe ilişkin sunumlarını gerçekleştirdi.

Kaynak: KTÜN Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz