Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörlüğünce, akademik ve idari personele yönelik düzenlenen “Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Temel Eğitim Programı” Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik’in katılımıyla gerçekleşti.

Konya Teknik Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Koordinatörü Öğr. Gör. Halil Çelik, sunumunda, ‘Genel İş Sağlığı ve Güvenliği Hizmetleri’ne ilişkin bilgi verdi. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında 2 bin 200 işkolunun yer aldığını ve ilgili mesleklerin tehlike sınıflarına göre ayrıldığını ifade eden Çelik, Konya Teknik Üniversitesi olarak 4 farklı birimde iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin çalışma başlattıklarını, ilgili kurullarının oluşturulması için de gerekli altyapı çalışmalarının tamamlanarak çalışmaya başlandığını belirtti.

Eğitimler kapsamında, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Peker “İş Sağlığı ve Güvenliği ile İlgili Genel Kurallar ve Güvenlik Kültürü”, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Niyazi Bilim “Acil Durum, Parlama ve Yangın’ Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Kara “Tehlike, Risk, İş Kazaları ve Meslek Hastalıkları”, konularında sunumlarını gerçekleştirdi.

Ayrıca İSG Temel Eğitim programına katılan akademik ve idari personel için program sonunda eğitimin değerlendirmesi istenmiş, yapılan değerlendirme sonucunda yüzde 92 oranında eğitimlerin faydalı olduğu tespit edildi.

Kaynak: KTÜN Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz