Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve aynı zamanda Nano Teknoloji ve İleri Malzemeler Geliştirilmesi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Mustafa Karaman, TÜBİTAK Destekli Projeleri kapsamında yaklaşık 10 yıldır nano kaplama yüzeyler üzerinde çalışıyor.

Bu çalışmaları doğrultusunda yüzeyleri çok ince filmler ile kapladıklarını belirten Prof. Dr. Karaman, ancak bu filmleri gözle görmenin imkansız olduğunu ve kalınlıkları bir saç telinin binde biri kadar olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Karaman, “Çok ince ancak kaplandıkları yüzeye farklı özellikler kazandırıyorlar örneğin su geçirmezlik, iletkenlik yalıtım gibi. Bu kaplamaları vakum ortamında düşük sıcaklıkta yüzeyleri bozmadan yapabiliyor. Bu sayede kağıt peçete gibi çok narin yapılar bile kolaylıkla ve yüksek hızlarda kaplanabiliyor.” dedi.

Prof. Dr. Karaman’ın nano kaplama yüzeylerle amacının, ileri teknoloji ile laboratuvarda üretilen bilgi birikiminin toplum yararına ürünlere dönüştürülmesini sağlamak olduğunu belirtti. Özellikle şu sıralar ülkemizin ve dünyanın içerisinde bulunduğu durum göz önünde bulundurulduğunda bu tür kilit teknolojilere sahip olmanın çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

Prof. Dr. Karaman, devam eden projesinde, anti bakteriyel yüzey kaplamaları geliştirdiğini belirterek, “Benzer kaplamaların korona virüs dahil diğer virüslere karşı da etkili olabileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle mevcut güncel durumu da düşünerek çalışmalarımıza hız verdik. Önümüzdeki aylara doğru bir başka projenin de hazırlığı içerisindeyiz. Yüzeylere uyguladığımız kaplamalar ile virüslerin o yüzeyde barınmalarına engel olacağımızı öngörüyoruz.” dedi.

Kaynak: KTÜN Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz