Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu (MYO) ve InnoPark Konya Teknoloji Geliştirme Bölgesi iş birliğinde, öğretim elemanlarına yönelik düzenlenen “Patent ve Marka” konulu sunum, Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik’in katılımıyla gerçekleştirildi.

Teknik Bilimler MYO Konferans Salonunda düzenlenen programa, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. H. Selçuk Halkacı, Teknik Bilimler MYO Müdürü Prof. Dr. Cemil Sungur, InnoPark Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Mehmet Botsalı, MYO Müdür Yardımcıları Dr. Öğr. Üyesi Murat Selek ve Öğr. Gör. Durmuş Ali Açıkel ve öğretim elemanları katıldı.

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, yaptığı konuşmada, üniversite bünyesinde gerçekleştirilen patent çalışmalarının, girişimci ve yenilikçi üniversite endeksi sıralamasında önemini ifade etti. Üniversite olarak gelişimin öncüsü olma hedefiyle yürütülen çalışmaların her zaman destekçisi olduklarını belirten Prof. Dr. Özçelik, katma değeri yüksek ürünler üretmenin ülke gelişimi açısından önemini aktardı. Konya’nın, savunma sanayi bakımından da söz sahibi bölgeler arasında yer aldığını anlatan Özçelik, “Konya’nın, savunma sanayinin içinde olmak ve savunma sanayinde katma değer oluşturmak yönünde gayreti var. Kurulmakta olan ASELSAN Konya Silah Sistemleri A.Ş’nin  de bu anlamda önemli katkıları olacağına inanıyorum. Konya, savunma sanayinde katma değer sıralamasında 4. sırada yer alıyor.  İnşallah bu sırama üçüncülüğe çıkacak. Biz de Konya Teknik Üniversitesi olarak ‘Konya Sanayisinin özellikle savunma sanayinde hedeflediği düzeye gelmesi için neler yapabiliriz’ bunun gayreti içerisindeyiz” diye konuştu.

Özçelik, Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), ASELSAN, TAI, TEI, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ), HAVELSAN ve Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM) iş birliği protokolü imzaladıklarını belirterek, “Üniversitemizde önümüzdeki süreçte gerçekleştirilecek doktora ve yüksek lisans tezleri, SAYP kapsamında yapılacak. Bu çalışmaların hayata geçirilmesi için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Proje çalışmaları başlıyor. Üniversite olarak önemli projelerin gerçekleştirilebileceği bir altyapıya sahibiz. Bu anlamda patent sayısının artmasına yönelik gerçekleştirilen bu programın düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Ardından, Marka ve Patent Danışmanı Pınar Sungur ile Marka ve Patent Vekili Ahmet Akkaş, “Patent ve Marka” konulu sunum gerçekleştirdi.

Kaynak: KTÜN Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz