Beyşehir Gölü’nün batı kıyısında yer alan Anadolu Selçuklulara ait Kubadabad Saray Külliyesi’nde  kazı çalışmaları 30 yıldır aralıksız devam ediyor.

2020 sezonu programı, özellikle depoda bulunan etütlük eserlerin dijital ortama aktarılması ve kasaların QR kod sistemi ile tasnifi, yayın ve belgeleme çalışmaları ile geçici koruma, temizlik ve kazı çalışmaları  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Muharrem Çeken başkanlığındaki bir ekip ile gerçekleştiriliyor.

Bu yılki çalışmalar sırasında halk arasında “Gürlevi” adlandırılan suni göleti sınırlandıran duvarların göle doğru uzayan bağlantılarını bulmak, aynı zamanda “Kayıkhane” önünden göl içine uzanan duvarları tespit etmek amacıyla havadan yapılan görüntüleme çalışmaları sırasında göl kıyısından yaklaşık yüz metre açıkta ve iki metre derinlikte bina kalıntılarına rastlanıldı. Kubadabad sit sınırları içinde yer alan gölün temiz ve berrak suları altında biri dikdörtgen planlı büyük bir yapıya ait diğerleri kare ve dikdörtgen biçimli mekanlar şeklinde düzgünce sıralanmış yapı kalıntıları açıkça görülebiliyor.

Günümüzde yaklaşık 1120 m rakımlı bugünkü göl seviyesinin altında bulunan bu yapıların ne olduğu ve inşa dönemi hakkında net bilgi için gelecek yıl su altı çalışmaları yapılması planlanıyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz