Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde, İbn-i Sina Enstitüsü iş birliğiyle Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2030 doğrultusunda “Küresel Sağlık ve Yaşlılık Diplomasisi Çalıştayı” gerçekleştirildi.

Selçuk Üniversitesi Alaeddin Keykubat Köşkü VIP Salonunda gerçekleştirilen çalıştaya; Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin,  Rektör Danışmanı Prof. Dr. Tahir Balevi, Prof. Dr. Yakup Kara, İbn-i Sina Enstitüsü Başkanı Kemal Aydın, Yaşlı ve Engelliler Eğitim Bakım Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Vekili Öğr. Gör. Ülkü Saygılı, dekanlar, müdürler ve il sağlık müdürü çalışanları katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, “Bu çalıştayın birkaç hedefi var. Ama bu çalıştayı daha geniş hedefin tam da ortasına koyabiliriz. Şu anda Türkiye’nin yoğun bir şekilde sağlık hizmeti sunumuyla ilgili süreçler yürüttüğünü ve bunu da sağlık turizmi adı altında kategorize ettiğini biliyoruz.33 yıldır sağlık sisteminin içinde bir kişi olarak ve bununda neredeyse yarısı kadar yönetim kadrolarında görev alan biri olarak şu iki şeyi mutlulukla ifade edebiliyorum; birincisi sağlık eğitiminde ülkemiz dünyayla kıyaslandığı zaman genel ortalama olarak çok iyi durumdayız. Gerçekten itibar edilen güvenilen sağlık çalışanları yetiştiriyoruz. İkincisi; sağlık hizmeti sunumunda dünyanın en iyi ilk 3 ülkesinden birisiyiz. Türkiye’nin ihraç edebileceği alanlardan birisi de sağlık hizmetinin verilmesi ve sağlık hizmetinin sunumudur. Tabii temel konumuz yaşlılık. Yaşlılığa bakarken benimde ailemden iki kişi Avrupa’da hayatını sürdürüyor. Dolayısıyla çok sayıda Müslüman Türk kimlikli insanlar, Avrupa’da kendi kültüründen çok farklı mahallerle de evler de yaşlandı. Belki komşuluk ilişkilerinin sıfırlandığı ortamda çan sesleriyle yaşamlarını sürdürdüler.  Bu konuda bize çok sayıda talep geliyordu. Bu insanların kalıcı ya da geçici olarak rehabilite edilmeleri gerekiyordu. Amacımız; burada bu insanları tespit etmek ve değerlendirmek. Üniversitemizde; Yaşlı Engelli Bakım Merkezi KATUM gibi birçok üniversitemizin de buna benzer kuruluşlar var.Fakat Uluslararası alanda bir kuruluşa ihtiyaç duyuluyor. Çünkü bu tür uluslararası alandaki toplantılara paydaş olarak katılabilmemiz için uluslararası alanda olmamız gerekiyor. Bu çalıştaydan sonra elde edilecek verilerle adımlar atacağız. Uygulayıcı olarak da bizler bu kararları işleyişe geçirelim. Son olarak da ‘17 Nisan Dünya Sağlık Günü Zirvesi’ni’ Konya’da geniş bir katılımla yapalım istiyoruz. 9-11 Nisan’da Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın himayelerinde Sosyal Politikalar Kurumu ile birlikte yürüttüğümüz ‘Türkiye’de Toplumsal Yapı ve Toplumsal Değişim Kongre’ yapacağız. Uluslararası katılımcılar var. Allah bu çalışmaların sonunda bereketli ve toplum için faydalı kararlar almayı nasip etsin. Çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İbn-i Sina Enstitüsü Başkanı Kemal Aydın, “Konya Selçuklu’da marka bir şehirdir. Gençlikte İstanbul ise yaşlılık da Mevlana Diyarı Konya’dır. Bugün siz kültür, medeniyet ve sağlık elçileri ile beraber ‘Küresel Sağlık ve Yaşlılık Diplomasisi Çalıştayı’ yaptık. Yaşlılık Diplomasisi nedir? Devletlerle beraber Sivil Toplum Kuruluşlarının da el ele vererek dünyanın sağlık meselelerini çözmek ve anlamaktır. Burada sadece diplomasisi de doktorlar değil, Tıp’ın dışındaki disiplinlere de çok ihtiyaç var. 2050 yılına gelindiğin de 2 milyar insan yaşlanacak. Birleşmiş Milletler düzeyinde düşündüğümüz zaman bugün bu 2 milyar insanın yaklaşık 2 milyar da çevresini etkileyecek. Bir o kadar da engelli vatandaşlarımız var. Yani 2050 yılında 5 milyar insan sosyal hizmetlere ve sağlığa ihtiyaç duyacaktır” şeklinde konuştu.

Küresel Sağlık ve Yaşlılık Diplomasisi Çalıştayı kapanış programında; Uluslararası Gerontoloji ve Geriatri Enstitüsünün kurulması, her yaş dostu üniversite çalışmalarının başlatılması (Yaşlılık Ve Kalkınma Merkezi), İbn-İ Sina Evinin Kurulması, Selçuklu Sağlık Şehrinin Kurulması, Geriontoloji ve Geriatri Engelliler / Welness Sağlıklı Yaşam Merkezinin Kümelenmesi gibi tavsiye kararları alındı.

“Küresel Sağlık ve Yaşlılık Diplomasisi Çalıştayı” konuşmacıların sunumlarıyla, toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz