Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Küratörlüğünü Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Dalkıran ve Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Zuhal Türktaş’ın yaptığı Mehmet Akif Ersoy Anısına “Plastik Sanatlar Sergisi” etkinliği düzenlendi.

Etkinlik Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (TÖMER) ile Turizm Fakültesinin katkılarıyla 40 sanatçının hazırlamış olduğu eserlerin sergilenmesi ile gerçekleşti.

Selçuk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde gerçekleşen sergiye; Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Dalkıran ve eşi Huriye Dalkıran, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, Prof. Dr. Orhan Cebrailoğlu, Doç. Dr. Zuhal Türktaş, dekanlar, müdürler, öğretim elemanları, öğrenciler ve sanatseverler katıldı.

 

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Dalkıran, “Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası çerçevesinde Turizm Fakültesi, Türkçe Öğretimi Araştırma ve Uygulama Merkezi ve Fakültemizin işbirliğinde düzenlediğimiz bir etkinliktir. Bu vesile ile TÖMER Müdürümüz Prof. Dr. Ufuk Deniz Aşçı hocamıza, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık hocamıza işbirlikleri için ve bizlere düzenlemiş olduğumuz etkinliklerde yardımlarını esirgemeyen Rektörümüz Prof. Dr. Mustafa Şahin hocamıza çok teşekkür ediyorum. Açmış olduğumuz sergi Mehmet Akif Ersoy’un hatırasınadır. Milli şairimiz mili mücadelemizin bizzat içerisinde olan bir kişiliktir. Kendisi; sadece şair değil ayrıca veterinerdir, vaizdir, siyasetçidir, çok yönlü bir kişiliktir. Ancak kendisinin en önemli yönü İstiklal Marşımızın yazarı olmasıdır. İstiklal marşı İçin vaadedilen ödülü reddetmiş ölünceye kadar vatanına ve milletine hizmet aşkıyla hareket etmiştir. Paraya pula önem vermemiş hatta vefatında emekli cüzdanında 600 lira borcunun olduğu görülmüştür. Bu bağlamda Mehmet Akif Ersoy’un kendisiyle ilgili tüm yönleri içerisinden söz konusu müstesna kişiliğini hatırlatmak ve düzenlediğimiz sergi ile farkındalık oluşturmak etkinliğin en önemli yönüdür. Gerçekleştirmiş olduğumuz etkinlikle milli ve manevi değerlerimizi ön plana çıkartarak vurgulamak ve öğrencilerimizdeki, gençlerimizdeki milli bilincinin gelişimine katkıda bulunmaktır. Böyle bir işin içerisinde olmaktan da gurur duyuyorum.  Fakültemizden sergimize, 40 arkadaşımız kendi üslubunda yapmış oldukları eserleri ile katıldı. Burada amaç; arkadaşlarımızın kendi üsluplarında çalışmaları değil, eserlerini milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un anısına armağan ederek farkındalık oluşturmalarıdır. Sergiye eserle katılım sağlayan tüm arkadaşlarımıza teşekkür ediyor ve kendilerini kutluyorum. Etkinliği Turizm Fakültesi ve TÖMER’le yaptığımız iş birliğiyle gerçekleştirdik. Hafta boyunca çeşitli etkinler devam edecek. Biz sergimizle işbirliğinin sanat boyutunu üstlendik. Bu vesileyle milli mücadeleyi yaşamış hatta bizzat bu mücadelenin içerisinde yer almış ve o dönem yaşanılanları yazmış olduğu İstiklal Marşımızla milletimizin hafızasına armağan eden milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ruhu şad olsun diyorum ve onun gıyabında da başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere milli mücadeleye katkıda bulunmuş vatanın tüm evlatlarını, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm katılımcılara ve ziyaretçilerimize de sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Sergi açılışında konuşan Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık ise, “Bu hafta 20-27 Aralık tarihleri arası Mehmet Akif Ersoy Anma haftası. 20 Aralık 1873 doğum, 27 Aralık 1936’da ölüm tarihi anlamlı olması açısından üniversitemizde Mehmet Akif Ersoy’u kişisel ve düşünsel özelliklerini uygun olarak farklı fakültelerimizle özellikle öğrenciler ile kamuoyu üzerinde farkındalık oluşturmak ve iletişim kanalları üzerinden daha üst seviyelere çıkarmayı amaçlamaktayız. Mehmet Akif Ersoy yaşadığı şartlar itibariyle Osmanlı’dan Cumhuriyete geçiş sürecinde Balkan Savaşlarını, I. Dünya Savaşlarını ve milli mücadelenin zor yılları içerisinde yaşamış bir düşünür, mütefekkir, aydın ve mücadele adamıdır. Her zaman devletin, halkın yanında olmuştur. II Meşrutiyet yılları öncesine başlayan şairliği edebi yönü II. Meşrutiyet döneminde de devam etmiş Balkan Savaşları ve Birinci Dünya savaşlarındaki işgallere karşı tepkisini çok açık şekilde şiirlerinde, eserlerinde, hutbelerinde camilerdeki vaazlarında gerek Balıkesir’de gerek Kastamonu’nda olsun bu sömürgeci zihniyete karşın halkın bağımsızlığını ön plana çıkarmıştır. İslamiyet’in, insanlara bu özgürlüğü ve yaşama hakkının verdiğini insanların adalet içerisinde yaşaması gerektiğini ahlakla mücadele etmesi gerektiğini ortaya koymuş bir düşünürdür.  Özellikle İstiklal Marşımızın şairi olması yönüyle de çok önemli şahsiyettir. Üniversite olarak gençlerimizin, Mehmet Akif’in rolünü çok iyi anlamaları, ruhunu geleceğe taşımalarını istiyoruz. Biz de bu güzel sanatlardaki sanat üzerinden, renkler üzerinden, Akif’in farkındalığını oluşturmak istedik, inşallah faydalı olur kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

Açılışın ardından sergi ziyaretçiler tarafından gezildi.

Kaynak: SÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz