Selçuk Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu tarafından düzenlenen “2. Multidisipliner Adli Bilimler” öğrenci kongresi gerçekleştirildi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen kongreye; Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman Üstün, Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Göktaş, Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nimet Ünlü, Sağlık Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Ender Erdoğan, Konya İl Jandarma Komutanlığı Asayiş Şube Müdürü İsmail Aktaş, Konya Baro Başkanı Av. Mustafa Aladağ, Kongre Başkanı İnt. Dr. Berat Bölek, SÜBAT Başkanı Furkan Necmettin Can, Kongre Danışmanı Prof. Dr. Kamil Hakan Doğan, SÜBAT Danışmanı Prof. Dr. Resul Yılmaz, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Kongre Başkanı İnt. Dr. Berat Bölek, “SÜBAT ailesi olarak 2. öğrenci kongremizde Multidisipliner bir şekilde Adli Bilimler konularını işlemek istiyoruz. Bizler, bilim dallarıyla beraber çalışarak farklı perspektif yaratarak daha yararlı olacağını düşündük. Aylar süren çalışmaları tamamladık. Şu an bu salonda 30 farklı şehirden, 27 farklı bölümden toplamda 712 öğrenci bulunmaktadır. Bilimle kalın, SÜBAB’la kalın” şeklinde konuştu.

Kongre Danışmanı Prof. Dr. Kamil Hakan Doğan, “Adli Bilimler, ülkemizin yargı ve adalet sistemi için çok önemli bir yere sahiptir. Her bilim alanının adliyeye yansıyan çeşitli olaylardaki kullanılabilirliğini tanımlıyor. Teknik ve bilimsel verilerle olayları cumhuriyet savcıları ve hâkimler tarafından çözümlenmesine yardımcı oluyor. Başta Adli Tıp olmak üzere Adli Psikiyatri, Adli Entomoloji, Adli Biyoloji, Adli Kimya, Adli Toksikoloji, Adli Jeoloji ve adli kelimesini koyacağımız bütün bilim dallarını değerlendirebiliriz. İşte bu kongre ülkemizdeki adli bilimler alanında görev yapan uzmanların, bilim insanlarının ve akademisyenlerin de katkı verdiği,  çok sayıda öğrencilerin de sunum yapacağı bir kongredir. Sosyal ve bilimsel alanda ‘Adli Bilimler Şenliği de’ diyebileceğimiz ve ülkemizde de bu kapsamda, büyüklükte yapılan ilk öğrenci kongresidir” dedi.

Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Serdar Göktaş, “Toplulukların organize ettikleri yüksek seviyeli bilimsel toplantılar, sosyal etkinlikler öğrencilerimiz arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından oynadıkları roller kurumsal kimliğimizin güçlenmesinde daha çok katkıda bulunmaktadır. SÜBAT’ın bu sene 2’ncisini düzenlendiği ve günümüzde önemi gittikçe artan Adli Bilimler konusunda Multidisipliner bir yaklaşımla organize etmiştir. Alanında yetkinliği kanıtlanmış sayısız bilim insanlarında katılımını sağlamıştır. Ülkemizde son zamanlarda ciddi seviyede kazanan Adli Bilimler; başta terör olmak üzere sahtecilik, siber suçlar, insan kaçakçıları, rüşvet ve istismar olayları gibi suçlarının önlenmesinde büyük öneme sahiptir. Bu kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunarım” ifadelerini kullandı.

“2. Multidisipliner Adli Bilimler” öğrenci kongresi 1. oturumunda; Kongre Danışmanı Prof. Dr. Kamil Hakan Doğan, “Olgu Örnekleri ile Medyada Adli Tıp ve Algılar”,  SÜBAT üyesi Zehra Kazancı, “Seri Katiller ve Öldürme Şekilleri”, Araştırma Görevlisi Dr. Melikşah Demircan, “Adli Entomoloji”  sunumlarını yaptı.

“2. Multidisipliner Adli Bilimler” öğrenci kongresi 1. oturumunun ardından Konya İl Jandarma ekiplerinin stantları gezildi.

“2. Multidisipliner Adli Bilimler” Öğrenci Kongresi 6-8 Mart arasında devam edecektir.

KAYNAK: SÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz