NEÜ’de SOBE Otizm gönüllülerine teşekkür belgeleri takdim edildi

Necmettin Erbakan Üniversitesi Otizm Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi ve Selçuklu Otizmli Bireyler Eğitim Vakfı (SOBE) işbirliğiyle düzenlenen SOBE Otizm Gönüllüsü Belge Töreni SOBE Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Açılış konuşmasını yapan Otizm Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Yahya Çıkılı, Otizm Eylem Planı çerçevesinde otizmli çocukların eğitimi için merkezde yürütülen faaliyetlere destek vermek amacıyla, Üniversitemizin yaptığı çalışmalardan bahsetti. Yaz döneminde uygulamaya konularak gönüllü öğrenci katılımıyla gerçekleştirilen proje hakkında bilgiler veren Çıkılı uzak illerden katılım sağlandığını ve dönütlerin çok olumlu olması sebebiyle projenin devam ettirileceğini ifade etti.

Programda konuşan Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızırak, otizmli çocukların topluma emanet olduğunu ve otizm alanında örnek olan SOBE Vakfının kuruluşundan bugüne Necmettin Erbakan Üniversitesi tarafından her zaman desteklendiğini ve destekleneceğini ifade etti. Konya’da böyle bir merkezin olmasının gurur kaynağı olduğunu belirten Mızırak şöyle devam etti: “Bu çocuklarımızın hizmetinde olmak ayrı bir huzur. Karşılıksız olarak buraya geliyorsunuz. Kendinize lazım olan zamanı buraya veriyorsunuz Allah bunun karşılığını da mutlaka verecektir. Ben hem vakfımıza, hem hocalarımıza, hem gönüllülerimize ve emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Konuşmasında vakıf kültüründen gönüllü çalışmalara kadar, değerlerimiz hakkında bilgi veren Mızırak, öğrencilere maddi karşılığı olmayan işlerde bulunmayı şiar edinmeleri gerektiğini söyledi.

Sobe Vakfı Başkanı Mustafa Ak yaptığı konuşmada yapılan uygulamadan ve öğrencilerin performanslarından çok memnun olduklarını ve bu tür çalışmaların devam etmesi gerektiğini ifade etti. Toplumda gönüllü çalışma kültürünün geliştirilmesinin altını çizen Ak, öğrencilere görev ve sorumluluk bilinciyle, heyecan ve hassasiyetle yaptıkları gönüllü çalışmalar için teşekkür etti.

Program sonunda Otizm Gönüllülerine teşekkür belgeleri takdim edildi.


 

NEÜ Tarihi Bilinçlenme Topluluğu öğrencileri dört yılda dört kütüphane kurdu

Necmettin Erbakan Üniversitesi Tarihi Bilinçlenme Topluluğundaki öğrenciler, topladıkları bağışlarla Karapınar Gazi Mustafa Kemal Ortaokuluna Barış Pınarı Harekatı Şehidi Uzman Onbaşı Yunus Mermer adına kütüphane kurdu.

Barış Pınarı Harekatı Şehidi Uzman Onbaşı Yunus Mermer adına kurulan kütüphanenin açılışını Karapınar İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Önal yaptı. Açılışa Karapınar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Hulusi Sonkaya ve Tahir Ağırgötüren de katıldı.

Topluluk adına konuşma yapan topluluk başkanı Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi Hatice Nur Karagöz; açılışı yapılan kütüphanenin kurdukları dördüncü kütüphane olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bu yıldan sonra kuracağımız kütüphanelerimize şehitlerimizin ismini vermeye karar verdik. Bu seneki kütüphanemize şehidimizin ailesi ile görüşüp onların da rızalarını alarak şehidimiz Yunus Mermer’in adını verdik. Kütüphanemiz için, üç gün boyunca üniversitemizin farklı fakültelerinde eş zamanlı stantlar kurarak öğrenci arkadaşlarımızdan bağışlar topladık. Bu bağışlar neticesinde dolu dolu içerik barındıran Şehit Uzman Onbaşı Yunus Mermer kütüphanesini kurduk. Akademik Danışmanımız Prof. Dr. Cemal Güven hocamızın da her zaman söylediği gibi ‘Bir okul kütüphanesi ile okuldur’. Topluluk olarak önümüzdeki yıllarda da her yıl bir kütüphane olmak üzere kütüphane kurmaya devam edeceğiz inşallah.”

Karagöz, Necmettin Erbakan Üniversitesi ailesine, akademik danışmanlarına ve Tarihi Bilinçlenme Topluluğu üyelerine teşekkür ederek; “Kurduğumuz kütüphanede şehidimiz gibi okumayı seven, kitabın önemini bilen çocuklar yetişir inşallah. Kurduğumuz kütüphane çocuklarımıza hayırlı olsun, emeği geçen herkesten de Allah razı olsun ” dedi.

Kaynak: NEÜ   Rektörlüğü Basın  ve    Halkla     İlişkiler   Müşavirliği

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz