Necmettin Erbakan Üniversitesi NEÜ Ereğli Eğitim Fakültesinin düzenlediği 1. Ulusal Eğitimde Dijital Dönüşüm Sempozyumunun online açılışında konuşan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, dijitalleşmenin oldukça önem kazandığı günümüzde, yeni eğitim anlayışına düzenlenen sempozyumla katkı sağlayacakları için memnuniyet duyduğunu söyledi.
Necmettin Erbakan Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi tarafından tertip edilen sempozyumla, Covid19 süreci ile birlikte hız kazanan “Eğitimde Dijital Dönüşüm” çabalarının bilimsel bağlamda ulusal paydaşlar tarafından ele alınması amaçlanıyor.

Sempozyumun açılış programında konuşan NEÜ Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu, sempozyumun düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti. Rektör Zorlu, günümüzün olağanüstü koşulları açısından bakıldığında, dijitalleşmenin ve teknoloji kullanımının önemine daha net bir çerçeve çizilebileceğini belirtti.

Küresel Covid-19 salgınının, dijital altyapıları ve onları verimli kullanmayı önemli hale getirdiğini ifade eden Rektör Zorlu, “Küresel Covid-19 salgınının dünya gündemine oturması ve buna bağlı olarak okulların ve iş dünyasının uzaktan faaliyet göstermesi sürecinde dijital altyapılar, onları verimli kullanmak gibi pek çok etken ön plana çıkmıştır. Öğrenciler ve öğretmenler uzaktan eğitim ile ilgili programları kullanabilme ve dijital altyapıya hakim olabilmeleri ölçüsünde bu sürecin bir parçası olmuşlardır. İş dünyası açısından da durum çok farklı olmamış, çalışan ve işverenler, çalışma hayatı ile ilgili tüm süreçleri dijital ortamlar üzerinden yürütmüşlerdir. Bu da doğal olarak kişilerin bu dijital süreçleri etkin bir şekilde kullanmasını gerektirmiştir ki, bu yönü güçlü olan bireyler süreci daha verimli bir şekilde yürütebilmişlerdir. Bu gelişmeler ve değişimlerin etkisiyle yapılandırılan yeni eğitim anlayışına katkı sağlamak amacıyla Necmettin Erbakan Üniversitesi olarak 1. Ulusal Eğitimde Dijital Dönüşüm Sempozyumunu düzenlemekten ve değerli katılımcıları burada görmekten büyük bir mutluluk duymaktayız.” şeklinde konuştu.

Öğrencilere bilgi sunma noktasında teknoloji kullanımının zorunlu hale geldiğini vurgulayan Necmettin Erbakan Üniversitesi Ereğli Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bülent Dilmaç, “Teknolojik gelişmeler ve günümüz öğrencilerinin dijital teknolojileriyle iç içe oluşu, eğitim işleyişindeki gereksinimleri farklılaştırmış ve halihazırdaki eğitim sisteminde değişiklikleri zorunlu kılmıştır. Yaşanan değişimlere ve giderek karmaşıklaşan dünyaya uyum sağlama sürecinde eğitim hedefleri de değişim göstermektedir. Öğrencilere bilgi sunma noktasında teknolojinin kullanımı gereklilikten çok zorunluluk olmaya başlamıştır.” dedi.

Ereğli Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Doç. Dr. Mustafa Sarıtepeci ise, son yıllarda eğitim sektörü içerisinde en hızlı büyüyen alanın eğitimde dijitalleşme olduğunu kaydederek, YÖK’ün de bu konuya hassasiyet gösterdiğini ve eğitimde dijitalleşmeyi öncelikli alan ilan ettiğini aktardı.

Pandemi öncesinde de değerli olan teknoloji ve dijitalleşmenin öneminin Covid-19 salgınıyla birlikte daha da belirginleştiğini söyleyen Ereğli Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Hafize Gümüş, “Salgınla birlikte belki hiç denenmemiş sistemleri ve programları kullanmak durumunda kaldık. Bu doğrultuda kullandığımız yöntemlerin, yüz yüze eğitime etki ve katkılarını düşünmeye başladık ve eğitimin kalitesinin arttırılmasına katkı sunmak için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz.” ifadelerini kullandı.

Sempozyum, konuşmaların ardından ‘Eleştirel Düşünme Öğretimi’ paneliyle devam etti.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz