Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) ve Göç İdaresi Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, göç konusunun akademik açıdan ele alınması, sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerileri sunulması için “Küresel Göç Çalışmaları” adıyla yeni bir yüksek lisans programı başlatılıyor.

Üniversitemiz Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleştirilen protokol törenine Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu, Konya İl Göç İdaresi Müdürü Zeki Afşin Buzcu, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Zekeriya Mızırak ve yetkililer katıldı.

Törende konuşan Rektörümüz Prof. Dr. Cem Zorlu, protokolün hayırlı olmasını temenni ederek, “Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet döneminde de çeşitli göçler gerçekleşmiş, ancak bütün dünyada olduğu gibi Türkiye de 21.yüzyılda yaşanan göç artışından doğrudan etkilenen ülkeler arasına girmiştir. Şu anda dünyada 280 milyon göçmen olduğu varsayılmaktadır ve bunların üçte ikisi 20 ülkede yoğunlaşmakta. 80 milyon civarında insan yerinden edilmiş ve 26 milyon ise sığınmacı konumunda.” dedi.

Göç Konusuyla İlgili Üzerimize Düşeni Yapıyoruz
2010 öncesine kadar Türkiye’ye göçlerin gerçekleştiğini ancak 2010 yılından sonra bu göçlerin büyük bir artış gösterdiğini ifade eden Rektör Zorlu, “Suriye krizi ile birlikte yeni bir durum ortaya çıktı ve devletimiz, yeni duruma çözüm bulmak amacıyla göç mevzuatını ve göç politikalarını değiştirdi. Şu anda Türkiye en çok sığınmacı barındıran ülke konumunda olduğu için, bu sorunun çözümüne yönelik yeni uygulamalar ve politikalar geliştirmiştir. İl Göç İdarelerinin kurulması da söz konusu sorunla mücadele için en önemli ayağı oluşturmaktadır. Üniversite olarak bizler bu meselenin farkındayız ve dolayısıyla konunun akademik açıdan ele alınması, sorunların tespit edilmesi ve çözüm önerileri sunulması için “Küresel Göç Çalışmaları” adıyla yeni bir yüksek lisans programı başlatıyoruz. Bu bağlamda hem ülkemizdeki sorunlara hem de dünyada göç çerçevesinde yapılan çalışmalara odaklanma imkanı doğacak ve de literatüre ve saha çalışmalarına katkı sağlanacaktır.” şeklinde konuştu.

Protokolün imzalanmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Konya İl Göç İdaresi Müdürü Zeki Afşin Buzcu ise, “Müdürlüğümüz ve Necmettin Erbakan Üniversitesi arasında imzaladığımız protokol kapsamında “Küresel Göç Çalışmaları” adlı yüksek lisans programını personellerimizin istifadesine sunmanın mutluluğu içerisindeyim. Projenin hayırlı olmasını diliyorum. Rabbim nice güzel projelerle yolumuza devam etmeyi nasip etsin inşallah.” diye konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz