Pakistan Ulusal Gençlik Meclisi üyeleri, Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik’i makamında ziyaret etti. Konya Müftü Yardımcısı Dr. Hamza Küçük’ün de eşlik ettiği ziyarette, iki ülke arasında eğitim başta olmak üzere sosyal, kültürel ve ekonomik konulara ilişkin iş birliği konuları görüşüldü.

Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, üniversiteye ilişkin bilgi verdi. Türkiye ve Pakistan’ın uzun yıllara dayanan dostluğa sahip iki ülke olduğunu söyleyen Özçelik, “Üniversite olarak kuruluşu yaklaşık 50 yıl öncesine dayanan 2 fakültesi ve 1 meslek yüksekokulu ile eğitim hayatına devam ediyoruz. Üniversitemiz ve Konya sanayisi, savunma sanayinde etkin rol oynamak istiyor. Bu anlamda Konya Teknik Üniversitesi olarak Konya sanayisinin bu talebine uygun şekilde savunma sanayine yönelik proje ve çalışmalar yapmak için Savunma Sanayii Başkanlığı ve bağlı büyük şirketlerle protokol imzaladık” diye konuştu.

Rektör Özçelik, üniversite bünyesinde bulunan öğrenci toplulukları ve öğrenci takımlarının önemli başarılara imza attıklarını belirterek, TEKNOFEST 2018’de 3 derece, 2019 yılında ise 5 derece elde ettiklerini sözlerine ekledi.

Pakistan Ulusal Gençlik Meclisi Delegasyonu Hanan Ali Abbasi ise farklı ülkelerdeki üniversiteleri ziyaret ettiklerini, bu ziyaretler kapsamında eğitim başta olmak üzere kültürel, ekonomik ve sosyal anlamlarda iş birlikleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Ayrıca kendilerinin yürütmekte olduğu ve Pakistanlı 40 bin öğrencinin dahil olduğu bir portal üzerine çalışma gerçekleştirdiklerini anlatan Abbasi, bu portalda farklı ülkeler bünyesinde bulunan üniversitelere ilişkin bilgilerin yer aldığını kaydetti.

Kaynak: KTÜN Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz