Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için ilan edilen 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla engelli öğrencilerle video bağlantısı aracılığıyla bir araya geldi. Göreve geldiği günden itibaren engellilere yönelik birçok projeye imza attıklarını belirten Prof. Dr. Aksoy, “Öğrencilerimizin ve personelimizin üniversite imkânlarından eşit şartlarda yararlanabilmesini amaçlıyoruz ve adımlarımızı bu çerçevede atıyoruz.” dedi.

Birleşmiş Milletler tarafından engellilerin toplumsal yaşama tam ve diğer bireylerle eşit katılım sağlanmalarına ilişkin yürütülen çalışmalar kapsamında engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık, Dünya Engelliler Günü olarak ilan edildi. Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy da bu anlamlı günde engelli öğrencilerle internet üzerinden gerçekleştirilen canlı yayında bir araya geldi. Öğrencilerin taleplerini dinleyen Prof. Dr. Aksoy, “Göreve geldiğimiz günden itibaren engellilere yönelik birçok projeye imza attık. Böyle anlamlı bir günde öğrencilerimizle bir arada olmaktan, onların karşılaştığı sorunlarını dinlemek ve karşılaşılan sorunlara çözüm önerileri sunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bizler, engelli öğrencilerimizle birlikte daha da güçlüyüz. Engelli öğrencilerimize yönelik faaliyetleri artırmak istiyoruz. Kampüse giren öğrencilerimizin ve personelimizin eşit şartlara, eşit statülere, eşit haklara sahip olmasını istiyoruz. Bu bizim için çok önemli bir algı.” dedi.

“ENGELLİLERİN HAYATINI KOLAYLAŞTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Görevi devraldıkları günden itibaren Selçuk Üniversitesinin fiziki altyapısını engelli bireylerin hayatını kolaylaştıracak şekilde düzeltebilmek için gayret gösterdiklerini vurgulayan Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy, “Engelli dostu bir kampüsün oluşması için çabalıyoruz. YÖK Başkanımız Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç öncülüğünde gerçekleştirilen mavi, turuncu ve yeşil bayrak uygulamalarına başvurularımızı yaptık. Bu belgelere sahip olmak için çaba gösteriyoruz. Uzaktan eğitim sürecinde de engelli öğrencilerimizin talepleri doğrultusunda Bilgi İşlem Daire Başkanlığımızla birlikte çeşitli düzenlemeler yapmaya çalıştık. Çünkü Selçuk Üniversitesinin önceliği öğrencileridir. Hangi düşünceye, hangi algıya sahip olursa olsun bütün öğrencilerimiz ortak noktada, Selçuk Üniversitesi kimliği çatısı altında birleşsin istiyoruz. Onların nitelikli bir eğitime sahip olmasını istiyoruz. Geleceğimizi emanet edeceğimiz gençlerin iyi bir eğitim almasını önemsiyoruz. Onların donanımlı bir şekilde mezun olması ile geleceğimiz daha aydınlık olacak ve Türkiye’nin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması kolaylaşacaktır.” şeklinde konuştu.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz