Konya Teknik Üniversitesi (KTÜN) Rektörü Prof. Dr. Babür Özçelik, Konya merkezdeki liselerde görev yapan okul müdürü ve rehber öğretmenlerle bir araya geldi.

Konya Teknik Üniversitesi Rektörlüğü Toplantı Salonunda gerçekleşen toplantıya KTÜN Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü Başkanı Prof. Dr. Havva Alkan Bala, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyeleri Prof. Dr. Esra Yel ve Dr. Öğr. Üyesi Ali İhsan Martı, Kurumsal İletişim Koordinatörü Ayhan Tekin eşlik etti.

Rektör Prof. Dr. Babür Özçelik, yaptığı konuşmada, Konya Teknik Üniversitesinin 2018 yılında kurulan yeni bir üniversite olmasına rağmen hem eğitim kalitesi hem de yürütülen projelerle nitelikli işler başaran bir üniversite olduğunu ifade etti. Son iki yılda ulusal ve uluslararası yarışmalarda alınan öğrenci başarılarına değinen Özçelik: “TEKNOFEST’te geçen yıl alınan roket ve insansız hava aracı takımlarının aldıkları birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerinin ardından, RAC-LAB İHA Takımımız ABD’de gerçekleştirilen Uluslararası İnsansız Hava Sistemleri Yarışması’nda 13. olmuştur. 2019 yılında da 3’ü birincilik olmak üzere toplam 5 derece elde edilen TEKNOFEST başarılarında çıtamız da yükseldi” diye konuştu.

Mesleki rehberlik ve tanıtım faaliyetleri konusunda açıklamalarda bulunan Rektör Özçelik, Konya’daki rehber öğretmenlerle bir araya geldiklerini, ikinci kez okul müdürleriyle beraber yeniden buluşmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti. Özçelik: “Liseleri idari ve akademik personelimizle ziyaret ederek, üniversitemiz ve bölümleri ile teknik meslekler hakkında bilgi veriyoruz. 2019 yılı tercih döneminden önce Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Adana ve Antalya’da üniversite tanıtım fuarlarına katıldık. Bunun da sonuçlarını aldığımız kanaatindeyim. Zira birçok bölümde yüzdü yüz doluluk oranı sağlamakla beraber, puanlarımızı da yükseltmeyi başardık. Bu yıl da başta liselerimizde olmak üzere mesleki rehberlik ve tanıtım faaliyetleri kapsamında ziyaretlerimizi artırarak devam ettirmeyi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Konuşmanın ardından, toplantıya katılan okul müdürleri ve rehber öğretmenlerinden gelen bilgi, öneri, istek ve soruların değerlendirme ve cevaplanmasına geçildi. Öğrencilerin üniversite ve meslekleri değerlendirirken ilgili bölüm ve üniversitenin öğrenciye ne kazandıracağı ve neler vaat ettiği ile ilgilendiği, özellikle kampüs yaşamı ve sosyal imkan ve faaliyetleri önemsediği gelen bilgiler arasında yer aldı.

Toplantıda, okul müdürleri ve öğretmenler, bazı derslerde belirli zamanlarda üniversite öğretim personelinin gelerek lise öğrencilerine ders vermesi ile lise öğrencilerinin üniversitede yürütülen takım faaliyetleri, öğrenci topluluk faaliyetleri ve üniversite derslerine ara ara misafir öğrenci olarak katılabilmesini talep etti.

Gelen öneri ve talepler doğrultusunda koordineli şekilde bilgi alışverişinde bulunulması, imkanlar ölçüsünde çalışmaların başlatılarak yürütülmesi görüşüldü.

Toplantının sonunda, lise okul idarecileri ve rehber öğretmenlerle KTÜN tanıtım komisyonunun koordinasyonu olarak gelen istek ve önerilerle ilgili planlama ve uygulama çalışmalarının yapılması hususunda karar alındı.

Kaynak: KTÜN Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz