Hz. Mevlâna’nın 746. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri çerçevesinde üniversitemiz Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü ve Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı tarafından 7-17 Aralık 2019 tarihleri arasında bir dizi program düzenlenecek.

Şeb-i Arus Etkinlikleri kapsamında, “Hz. Mevlâna ve Medeniyetlerde Vefâ” başlığı ile “VI. Uluslararası Mevlâna ‎Sempozyumu, belirlenen orta öğretim kurumlarında “Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna Konferansları”, Üniversitemiz fakültelerinde “Mevlana ve Mevlevîlik Konferansları” ve geleneksel hale gelen “Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri-X” ismiyle “Mesnevî – Hz. Mevlâna ve Vefâ”  ve “Sultan Şairler ve Bestekârlar” konulu programlar gerçekleştirilecektir. Ayrıca Üniversitemiz Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı’nın düzenlediği “Kendi” isimli tek perdelik bir tiyatro da bu yıl etkinlikler kapsamında ilgililerle buluşacaktır.

Enstitümüz etkinlikleri arasında bulunan ve her yıl geleneksel olarak yapılan “Gönlümüzdeki Mevlâna Söyleşileri – X” başlıklı söyleşi bu yıl 9 Aralık 2019 Pazartesi günü düzenlenecektir. Söyleşi, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin’in başkanlığında, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İhsan Şener, 59. Hükümet Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç gibi ülkemizde ve yurt dışında yönetim alanında önde gelen isimlerin katılımıyla gerçekleşecektir. Söyleşinin temel konusu “Vefâ” üzerine kurulmuş ve bu yılki Şeb-i Arus ‎etkinliklerinin tüm Konya çapındaki faaliyetlerinde kullandığı ana başlık olan “Vefâ Vakti” ‎ismiyle oluşturulmuştur.‎

   10 – 11 Aralık 2019 Salı ve Çarşamba günleri düzenlenecek ‎“Hz. Mevlâna ve Medeniyetlerde Vefâ” başlığı ile “VI. Uluslararası Mevlâna ‎Sempozyumu”‎na 7 farklı ülke ve çok sayıda farklı üniversite ve kurumdan gelecek olan 30 bilim insanı Hz. Mevlana üzerinden Dinlerde Vefa, Medeniyetlerde Vefa, Tarihte Vefa, Edebiyatlarda Vefa, Uluslararası İlişkilerde Vefa, İnsan İlişkilerinde Vefa, Mevlana ve Eserlerinde Vefa gibi çeşitli konularda bildiriler sunacaklardır. Programın Açış Oturumunda Konya Milletvekili Prof. Dr. Hacı Ahmet Özdemir Vefâ konusu üzerine 45 dakikalık bir konuşma yapacaklardır.

Ayrıca 13-16 Aralık 2019 tarihlerinde Konya merkez ilçelerindeki iki farklı orta öğretim kurumunda Enstitümüz Yüksek Lisans öğrencileri tarafından yapılacak “Genç Gönüllerde Hz. Mevlâna” başlıklı konferanslarda yüksek lisans öğrencilerimiz gençlere Hz. Mevlâna’yı anlatacaklardır.

16 Aralık 2019 Pazartesi günü Üniversitemiz bünyesindeki İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde düzenlenecek ‎‎“Mevlâna ve Mevlevîlik Konferansları” bu yıl “Hz. Mevlâna, İslam Dünyasında Vefâ” başlığı ile ‎yapılacak ve Emekli Büyükelçi Hüsnü Gürcan Türkoğlu İslam dünyasının içinde bulunduğu sıkıntılı durumu vefâ ve sadakat bağlamında anlatacaktır. ‎

23 Aralık 2019 Pazartesi günü ise Üniversitemiz Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü öğretim Üyesi Dr. Mustafa Çıpan “Sultan Şairler ve Bestekârlar” başlığı ile bir konuşma yapacaktır. Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı’nın düzenlediği “Kendi” isimli tek perdelik tiyatro 8 Aralık 2019 tarihinde Devlet Konservatuvarı salonunda ücretsiz olarak izleyicilerle buluşacaktır. Hz. Mevlâna ve eserlerinden hareketle oluşturulmuş oyun Dilek Sabancı Devlet Konservatuvarı Müdüresi Prof. Dr. Dilek Zerenler’in Koordinatörlüğünde ve Öğr. Görevlisi Tolga Özenç Özençel’in yönetmenliğinde oynanacaktır.

Selçuk Üniversitesi’nin geçmişinden bu yana Hz. Mevlâna ve Mevlevîlik konusuna ayrı bir önem ve değer verdiğini ifade eden Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin; geçmişte yapılan panel, kongre ve sempozyumlarla Hz. Mevlâna konusunun bilimsel bir ortama taşındığını ve yıllardır da yapılan bu güzel faaliyetlerle konunun daha da önem kazandığını belirtmiştir.

Bu yılki Mevlâna etkinliklerinin temasının Vefâ Vakti olduğunu ve Hz. Mevlâna’nın eserlerindeki sevgi, vefâ, sadakat, hoşgörü, barış, dostluk ve ‎kardeşçe yaşama mesajlarını yaymaya ve bu doğrultuda yaşamaya bugün ‎daha çok ‎ihtiyaç olduğunu ifade eden Rektör Şahin, üniversite yönetimi olarak üzerlerine düşenleri yaptıklarını da belirterek günümüzde insanlığın içinde bulunduğu buhranın arasında dimdik ayakta kalabilmeyi başaran manevi değerlerimizin topluma kazandırılmasının çok önemli olduğunu beyan etti. Diğer yandan üniversite yönetimi ve idareciler olarak bu tür etkinliklerin her alana yayılması için akademik çalışmalardan başka, toplumun diğer kesimlerine de erişmeye çalışıldığını açıklayan Rektör Şahin, bu amaçla yapılacak etkinliklerin bazısının liselerde ve fakültelerdeki öğrencilere, yöneticilere ve halka yönelik olduğuna da sözlerine ekledi.

Hoşgörü şehri Konya’ya yapılan manevi yolculuğun neticesinde ortaya çıkan birlik ve beraberlik duygularının tüm dünyaya örnek olmasını ve yayılmasını arzu eden Rektör Şahin; tüm Konya’da düzenlenecek etkinliklerin tüm insanlığa hayırlar getirmesini temenni ederek Selçuk Üniversitesi’nde yapılacak tüm faaliyetlere akademisyenleri, öğrencileri ve Konya halkını davet etti.

Etkinliklerde üniversite öğrencileri ve personelle birlikte Konya Liselerinde eğitim gören gençler ve Konya halkının da bilgilendirilmesinin amaçlandığını belirten SÜ Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Temizel; “Bu yıl da uluslararası sempozyumdan konferanslara, lise seminerlerinden söyleşiye kadar birçok etkinlikle anma haftasına katkı sunacağız. Tüm etkinliklerimize ilişkin hazırlıklarımızı tamamladık. Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü olarak Mevlâna ve Mevlevîlik Kültürünün tamamen aslına uygun ve bilimsel gerçekler doğrultusunda anlaşılması konusunda çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz” dedi.

Ayrıca Mevlana’nın Müslüman kimliği ile anlatılmasının ve onun sadece bir şair, bir düşünür ve bir filozof olarak görülmemesi gerektiğini de sözlerine ekleyen Temizel; “Onun aynı zamanda Müslüman bir arif olduğunu bilmeliyiz diyerek bu yıl beş ana başlıkta toplam 6 programla anma etkinliklerine katkı sağlamaya çalışacağız. Düzenlediğimiz etkinliklere mümkün olduğunca farklı isimleri ve konuları dâhil ederek Hz. Mevlâna ve Mevlevîlik Kültürünü detaylı bir şekilde yansıtmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: SÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz