Selçuk Üniversitesi Türkiye’nin ilk ve tek Havacılık Uzay ve Teknoloji Festivali’nde 2020 ön elemesini geçti. Teknoloji Fakültesi Dekanlık Öğr. Üyeleri ve öğrencilerinin 206 proje ile katıldığı TEKNOFEST’te Selçuk Üniversitesi 25 projeyle 7 kategoride yarışacak.

Selçuk Üniversitesi’nin de paydaşları arasında yer aldığı bu yıl üçüncüsü olan TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen ve Türkiye’nin millî teknoloji geliştirmesi konusunda kritik rol oynayan kuruluşlar tarafından desteklenen Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali 22-27 Eylül 2020 tarihinde Gaziantep’te düzenlenecek.

23 KATEGORİDE TEKNOLOJİK YARIŞMALAR YAPILACAK

Toplumun tamamında teknoloji ve bilim konusunda farkındalık oluşturmayı, Türkiye´nin bilim ve mühendislik alanlarında yetişmiş insan kaynağını artırmayı hedefleyen TEKNOFEST 2020 kapsamında, gençlerin geleceğin teknolojileri üzerinde çalışmalarını desteklemek için 23 farklı kategoride teknoloji yarışmaları düzenlenecek.

LİSAN VE LİSANSÜSTÜ ÖĞRENCİLER YARIŞMAYA KATILABİLECEK

TEKNOFEST 2020’ye lisans ve lisansüstü seviyesinde üniversite öğrencileri; Akıllı Ulaşım Yarışması, Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması, Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması, Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları, Eğitim Teknolojileri Yarışması, Hack Zeugma, Helikopter Tasarım Yarışması, İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması, İnsansız Hava Aracı Yarışması, İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması, Jet Motor Tasarım Yarışması, Model Uydu Yarışması, Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması, Robotik Yarışmaları, Roket Yarışması, Sürü İHA Simülasyon Yarışması, Tarım Teknolojileri Yarışması, Travel Hackathon, Uçan Araba Tasarım Yarışması, Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmaları ve World Drone Cup kategorilerine katılabilecek.

3 MİLYON TL’NİN ÜZERİNDE ÖDÜLLER VERİLECEK

TEKNOFEST ile Türkiye’de gençlerin millî teknoloji üretme ve geliştirme konusunda ilgilerinin arttırılması hedefleniyor. Bu alanda çalışan binlerce gencin projesine destek olmak için ön eleme aşamasını geçen takımlara toplamda 4 Milyon TL’nin üzerinde malzeme desteği sağlanacak.  TEKNOFEST 2020 Gaziantep’te yarışıp dereceye girmeye hak kazanan takımlara ise 3 Milyon TL’nin üzerinde ödüller verilecek.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ’NİN TEKNOFEST BAŞARISI TESCİLLENİYOR

Geleceğimiz olan gençleri teşvik ederek Milli Teknoloji Hamlesi konusunda gerçekleştirilecek olan TEKNOFEST 2020 Şenliğinde sonuçları açıklanan kategorilerde Selçuk Üniversitesi başarılara koşuyor. Özellikle Teknoloji Fakültesi Dekanlık Öğr. Üyeleri ve Öğrencileri ile 206 proje ile katıldı. Bu projelerden ön değerlendirmede başarılı olan projeler aşağıdaki tablodadır…

Yarışma Kategorisi Takım İsmi
Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması Biyomedikal Team
Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması Techception
Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması TronWage
Eğitim Teknolojileri Yarışması Esti
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Bilirubin
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Crigner Najjar
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Çap Çap
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Debugging
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Ekotek
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Fototerapi
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Hawking TR
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Pelerin
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Selçuk-Mirror
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Sensoft
İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması Kaptan-ı Derya
Roket Yarışması (Alçak İrtifa) Ahger Roket Takımı
Roket Yarışması (Orta İrtifa) Keykubat
Roket Yarışması (Orta İrtifa) S. Ü. Roket ve Araştırma Takımı Sürat
Roket Yarışması (Alçak İrtifa) Uluşah
Tarım Teknolojileri Yarışması AgroCV
Tarım Teknolojileri Yarışması AgroKARTAL
Tarım Teknolojileri Yarışması Mr.Ram
Tarım Teknolojileri Yarışması Seeder
Tarım Teknolojileri Yarışması Semeto
İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması Selçuk İHA Takımı

 

Kaynak: SÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz