Selçuk Üniversitesi Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Vedat Çakır, 6 Nisan’da başlayacak “Uzaktan Eğitim” programıyla ilgili bilgilendirmede bulundu

Selçuk Üniversitesi’nin 55 birim 400 bölüm 67 bin öğrenciden oluşan devasa bir yapı içerdiğini söyleyen Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Vedat Çakır, bu boyutta hizmet verebilecek uzaktan eğitim altyapısının kurulum ve öğrenci işleri sistemindeki verilerin ilgili sistemin tanımlanması sürecinin 6 Nisan’da tamamlanacağının planlandığını söyledi.

Uzaktan eğitim hakkında bilgilendirmede bulunan Prof. Dr. Vedat Çakır, “Üniversitemizin uzaktan eğitim sistemi; şu anda mevcut durumdan dolayı internet yükünün tüm dünya genelinde çok fazla olması nedeniyle senkron bir sistem yerine asenkron bir şekilde tasarlandı. Sistemin 6 Nisan itibaren öğrenci kullanımına açılması planlanıyoruz. Şu anda sistemin teknik altyapısıyla ilgili çalışmalar hızla devam ediyor. Bu noktada üniversitemiz çok büyük bir aile; 67 bin civarında öğrencimiz var. Bu öğrencilerimize teknik sistemde, toplamda 15 bin 705 ders tanımlanıyor. Ayrıca bu dersleri yürüten 2 bin 650 civarında öğretim elamanımız var. Yani bu kadar büyük bir ailede, dersi veren hocalar ve dersi alan öğrenciler olarak hangi öğrenciler hangi dersi alıyor bütün bunlarla ilgili teknik altyapı ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Burada bir hayli işimizi kolayladık” ifadelerini kullandı.

Uzaktan eğitim sisteminin hem hocalar hem öğrenciler cephesinde nasıl yürütüleceğiyle ilgili olarak uzaktan eğitimin web adresi olan uzem.selcuk.edu.tr adresinden her türlü bilgi ve belgeye ulaşmanın mümkün olduğunu dile getiren Prof. Dr. Vedat Çakır, “Uzaktan eğitim sistemiyle ilgili olarak herhangi bir yazılım kurmaya gerek yok. Öğrencilerimiz uzaktaneğitim.selcuk.edu.tr adresinden kendi sistemlerine girerken kullanmış oldukları öğrenci numaraları ve otomasyon şifreleriyle sisteme giriş yapabilecekler. Sisteme girdiklerinde normalde bu bahar dönemi almış oldukları dersleri görecekler” diye konuştu.

Derslerin asenkron bir şekilde yapılacağını söyleyen Prof. Dr. Vedat Çakır, “Yani derslerimiz canlı değil, daha önce hocalarımız tarafından sisteme kayıt edilmiş olacak. Çünkü müthiş internet yoğunluğu var. İnsanlar, Covid-19 hastalığı nedeniyle evlerine kapandıkları için internet üzerinden müthiş bir trafik var. Şu anda senkron ders yürütmeye çalışan üniversiteleri de en çok zorlayan konu da budur. Bu nedenle asenkron bir sistem düşündük. Hocalarımız, derslerini anlatacaklar ve anlatmış oldukları ders videolarını ile materyallerini bu sistem üzerinden öğrencilerimizle paylaşacaklar. Bunun haricinden sistem öğrencilerimizden, birtakım sorular sorma cevaplar alma ödev alma ve verme gibi imkânları da sahiptir.  Öğretim elemanları da sisteme kendi otomasyonda kullandıkları şifreleri ve sicil numaralarıyla giriş yapabilecekler” ifadelerini kullandı.

Sistemin hem öğrenciler hem de öğretim elemanları tarafından nasıl kullanılacağıyla ilgili her türlü detaylı bilgiyi, eğitici kılavuzu ve videoları uzem.selcuk.edu.tr adresine eklediklerini söyleyen Prof. Dr. Çakır, “Öğrencilerimizin, arzu ettikleri herhangi bir zaman veya yerde internet bağlantısı olduğu sürece; masaüstü bilgisayar, diz üstü bilgisayar, tablet veya cep telefonlarından erişimi söz konusu olacak. Her türlü ortamdan dersleri takip edebilecekler” dedi.

Sistemin ön lisans ve lisans programlarını kapsadığını dile getiren Prof. Dr. Çakır, yüksek lisans ve doktora programları işleyişi için öğrencilerin, bağlı bulunduğu enstitü, anabilim dalı ve danışman hocalarından bilgi alabileceklerini söyledi.

Prof. Dr. Çakır, uzem.selcuk.edu.tr adresinden duyuruların sürekli takip edilmesinin sürecin yürütülmesi noktasında çok önemli olduğunun da altını çizdi.

Kaynak: SÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz