Selçuk Üniversitesi, Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, Selçuklu Belediyesi Gençlik Meclisi, Arap Ülkeleri Öğrenci Birliği ve İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından Arap Ülkeleri Kültür Geceleri düzenlendi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi, Selçuklu Belediyesi Gençlik Meclisi, Arap Ülkeleri Öğrenci Birliği ve İki Doğu İki Batı Uluslararası Öğrenci Derneği Temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.

Program Kuran-I Kerim tilavetiyle başladı.

Açılış konuşmasını gerçekleştiren Arap Ülkeleri Öğrenci Birliği Başkanı Mohammed Salel Alwainani, “Allah diyor ki; farklı milletler yarattık ki birbirinize tanıyın diye. Yaşamdaki en güzel şey kültürde kabilede farklı ülkeler olarak yaratılmış olmamızdır. Hedefimiz; başkalarının kültürlerini tanımaları sağlamaktır böylece ilişkilerimizi güçlendiriyoruz. Böylece bir elin parmakları gibi oluruz. Bu program kardeşlik gününün başlangıcıdır” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi Başkanı Ali Cihan Özensel, “Milletlerin en büyük kültürü dilleridir. Bizi, bir araya getiren şey ise kalpten konuştuğumuz dildir. Kardeşliğimizin ve birliğimizin gücünü burada hep birlikte güçlendiriyoruz. Biz gençler olarak ülkemizin 2023 vizyonuna ulaşmasına katkı sağlamak öncelikli hedefimizdir. Biliyoruz ki bütün dünya ekonomik, sosyal, kültürel problemler olmak üzere birçok sorunla karşı karşıyadır. Bu sorunların çözümünde biz gençler, önemli sorumluluklar yüklenmekteyiz. Bizler, devir aldığımız güçlü değerlerimizin farkında olan gençleriz. Sahip olduğumuzu dayanak noktası yapıp güçlü bir medeniyet tasavvuru geliştirmemiz gerekiyor. Bu anlayışla ümmet coğrafyasındaki gençlerle tüm dünyadaki gençlerle birlikte hizmet etmek bizim boynumuzun borcudur. Bu millet tarih boyunca çok büyük işler yapmıştır. Biz gençlerin gayretleriyle de bu dünya döndükçe bu gençlik büyük işler yapmaya devam edecektir.  Emeği geçen tüm arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Programda ülke tanıtım sergileri açılarak yöresel danslar, şarkılar ve şiir söyleşisi yapıldı.

Kaynak: SÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz