Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından “Mali Müşavirler Haftası” nedeniyle söyleşi gerçekleştirildi.

Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya; Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman Gümrah, Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı İdris Tuncer, TESMER Yönetim Kurulu Üyesi Mevhibe Özçelebi, Haksız Rekabet Kurulu Üyesi Alaaddin Çankaya, Disiplin Kurulu Sekreteri Yakup Atik, Etik Kurulu Üyesi Muhammet Olukçu, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman Gümrah, “Bu hafta Mali Müşavirler haftası. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu olarak bizim de muhasebe ve vergi bölümümüz başta olmak üzere mali müşavirlik mesleğine eleman yetiştiren çok sayıda programımız var. Aslında bir nevi bu mesleğin alt yapısını biz meslek yüksekokulumuzda hazırlıyoruz. Hem ara eleman hem de meslek mensupları yetiştirilmesinde az da olsa katkımızın olduğunu düşünüyorum. Bu bağlamda sizleri Mali Müşavirler Haftasında yetkililerimizle bir söyleşi düzenledik” şeklinde konuştu.

Mali Müşavirlik mesleğiyle ilgili detaylı bilgilendirmede bulunan Konya Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Denetim Kurulu Başkan Yardımcısı İdris Tuncer, “Mali müşavir, en basit tanımıyla devlet tarafından 3568 sayılı meslek kanunu ile defter tutmak ve beyanname vermek gibi bazı alanlarda yetkilendirilmiş bir meslek grubunu ifade eder. Mali müşavir olabilmek için eğitimle birlikte bu işe 8 sene emek vermek gerekir. Bu süre asgari ve azami olarak da değişebiliyor. En az lisans mezunu olmak lazım. Lisansını bittikten sonra da girmeniz gereken stajı başlatma sınavınız var. Staj süreniz 3 yıl ve staj bitiminde stajı bitirme sınavı da var. Dil bilgisi olan ve yüksek lisans yapan öğrencilerimizin de staj süresi 2 seneye iniyor. Mali müşavir mesleği tamamen ölçmek, tartmak, sınıflamak ve yorumlamak üzerine kurulur” ifadelerini kullandı.

Mali Müşavirler Odası Kurul Üyeleri, öğrencilerin sorularını cevaplandırdı.

Mali Müşavirler Odası Kurul Üyelerine söyleşilerinden dolayı teşekkür eden Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Abdurrahman Gümrah, hediye takdiminde bulundu.

Toplu fotoğraf çekiminin ardından program sona erdi.

Kaynak: SÜ kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz