Selçuk Üniversitesi ev sahipliğinde Konya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından “Siber Güvenlik Farkındalık Semineri” düzenlendi.

Süleyman Demirel Kültür Merkez’inde gerçekleştirilen seminere; Selçuk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uçkun Sait Uçan, Konya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Polisleri Yasin Özer, Abdulkadir Özdemir, Kemal Ateş, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Seminer açılış konuşmasını yapan Selçuk Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Uçkun Sait Uçan, “Hayat; değişim ve gelişim demektir. Bir insan, toplum ya da millet gelişmekten kendini alıkoyamaz. Dolayısıyla gelişirken de gelişim kaçınılmazdır.45 sene önce köy evlerinin kapısında kilit yoktu. Basit bir manevrayla dış kapıdan girilir ve kapatılırdı. Köyde yaşayanlar komşunun, akrabasının, arkadaşının canına ve malına hiçbir şekilde değmiyordu. Böyle bir toplumduk. O zaman böyle bir güvenlik anlayışı vardı. O zamanki insanları böyle bir güvenlik anlayışıyla çerçevelerken onların güvenlik anlayışı yok muydu? Sorusu aklımıza gelirse eğer tabii ki o zaman içinde vardı. Öngörülemeyen sıkıntıları güvenlik endişeleri vardı. Neydi onlar? Sonu gelmeyen kış mevsimleri, kalkmayan kar ve don örtüsü, yiyecek ve yakacak sıkıntısı, kıran denilen salgın hastalıklardı. Günümüze gelirsek artık bu tip güvenlik ihtiyaçları kalmadı. Teknoloji kullanarak hava şartlarını ön görebiliyoruz. Tehditler de teknoloji olarak karşımıza çıkmaya başladı” şeklinde konuştu.

Konya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Polisi Kemal Ateş, “Şube müdürlüğü olarak internet üstünden işlenen bütün suçlara, tehdit, hakaret, terör, kredi kartı dolandırıcılığı gibi suçların tamamına bakıyoruz” dedi.

Konya Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Polisleri Yasin Özer, “Sosyal Medya”, Abdulkadir Özdemir ise,  “Sosyal Mühendislik” konularıyla ilgili sunum yaptı.

Kaynak: SÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz