Selçuk Üniversitesi tarafından düzenlenen “Denetim Mesleğinin, Geçmişi, Bugünü ve Geleceği, Kariyer Planlaması” başlıklı konferans Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

SÜ Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen programa; Sayıştay Başkan Yardımcısı Zekeriya Tüysüz, Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Konya Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Babür Özçelik , Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka,  Genel Sekreter İbrahim Halıcı, Rektör Danışmanı Prof. Dr. Tahir Balevi, dekanlar, dekan yardımcıları, daire başkanları, okul müdürleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Sayıştay Başkanı Baş’ı ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını belirterek, “Sizler, şanslısınız bizler özellikle sınırlı sayıda üniversitelerin olduğu dönemde üniversiteye gitmiş, üniversiteye ulaşmakta zorluk çeken bir nesiliz. Allah lütfetti, çabalarımızla üniversitelerde okuduk. Ama bugün ülkemizde 207 üniversite var. Ülkemizin her bir köşesine üniversiteler kuruldu. Okumak isteyen insanlar, rahat bir şekilde eğitim alabiliyorlar ve yükseköğrenime kolaylaştı. Bu büyük bir avantaj, geçmişte bu engelleniyordu. Ama bunlar çoktan değişti,  Allah’a hamd olsun. Bizler, geldik geçiyoruz idari görevlerimizle ilgili süreler dolmak üzere ama gelecek size emanettir. Hem ülke içinde kendinize yeni bir alan açmak için büyük bir rekabet sizi bekliyor, hem de ülkemiz adına dünyada rekabet edebilmek için sizi büyük zorluklar bekliyor. Bu nedenle her iki alanda da kendinizi çok iyi yetiştirmeniz lazım. Mesleğinizin tüm icaplarını yerine getireceksiniz. Mutlaka yabancı dilinizi geliştireceksiniz ve mümkünse farklı birkaç alandan bilim dallarıyla ilgileniyor olmanız gerekiyor. Vizyonunuzu geliştirecek bir toplantı geçmesini diliyorum” ifadelerini kullandı

Sayıştay Başkanı Baş,  geçen sene Sayıştay’ın 156. yılı kuruluşu vesilesiyle kendisine Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Dalkıran tarafından hediye edilen Sultan Abdülaziz Han’ın portresi nedeniyle teşekkür belgesi takdim etti.

Türk devletlerinde ve Osmanlı Devleti döneminde Sayıştay Başkanlığından söz eden Sayıştay Başkanı Baş, günümüze kadar ki olan gelişim süreci ve dönüşümlerini anlatarak o dönemde yayınlanan kitaplar hakkında bilgi verdi.

Sayıştay Başkanı Baş, kariyer planlaması yaparken izlemeleri gereken yöntemler konusunda da öğrencileri bilgilendirdi.

Meslek seçiminde kendi oluşturduğu Karar Ağacı’dan söz eden Sayıştay Başkanı Baş, “Öncelikle özel sektörde mi, kamu sektöründe mi çalışmak istiyorsunuz? Buna karar vermeniz gerekir. Kendinizi hangi alanda rahat hissediyorsanız, tercihinizde o yönde olmalıdır. Özel sektörde işe başlamak kolay, yükselmek zordur. Kamu sektörüne girmek zor, yükselmek kolaydır. Başkasının emrinde çalışmam diyorsanız, girişimci kişiliğiniz varsa kendi işinizin patronu olabilirsiniz. Zaman içinde binlerce kişiye ekmek kapısı olabilirsiniz. İş, sizin için zevk alacağınız bir yaşam tarzı olmalıdır. Bir yük kesinlikle olmamalıdır. Dolayısıyla bütün bunları göze önünde bulundurarak bir karar vermelisiniz” ifadelerini kullandı.

Sayıştay Başkanlığının açacağı sınavları kanunen ÖSYM’nin gerçekleştirdiğini hatırlatan Sayıştay Başkanı Baş, mülakat sınavıyla ilgili öğrencilere bilgilendirmede bulunarak şunları söyledi: “Denetçi olmak isteyenlerde; sorumluluk alma, şüphecilik, sorgulayıcılık, ekip çalışması gibi hususlara dikkat ediyoruz. Merkez uzmanlığında ise; akademik kabiliyet, detaycılık ve alternatif çözümlere bakıyoruz, işin bu kısmında diğer özelliklere gerek yok. Ancak; el yazısı çok önemli bu da değerlendirme altına alınır. Mülakat komisyonu uygun olanları ve olmayanları ayırır.  Bu durumda farklılık oluşturacak bir çabada bulunmanız gerekiyor. Kendinizi ön plana çıkartacak bazı göstergelerin olması lazım. Uzmanlık ve denetçilik farklı alanlardır. Mutlaka ikisinden biri seçilmelidir”

Mülakatlara vaktinden önce gidilmesi hususunda öğrencilere uyarılarda bulunan Baş, “Mülakatta cep telefonunu kapatın, mülakata uygun giyinin. Başta biraz heyecan olabilir ama öz güveninizi gösterin. Dengeli iletişim kurun, gerektiği kadar ve tutarlı konuşun. Kaçamak cevap vermeyin, mülakata yüzde 100 hazır olun. İş ve iş yeri ile ilgili araştırma yapın. Kaçamak cevap vermeyin. Dikkatsiz ve çok rahat davranmayın. Hemen maaş sormayın, asla yalan söylemeyin, gereksiz konuşmayın. Eski işvereniniz hakkında kötü konuşmayın. Aynı iş yerine birden fazla pozisyon için müracaat etmeyin. Soru sorma imkanı verilirse işle ilgili detaylar içeren sorular sorun” ifadelerini kullandı.

Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ümit Süleyman Üstün tarafından Sayıştay Başkanı Seyit Ahmet Baş’a teşekkür belgesi takdim edildi.

Konferans, Sayıştay Başkanı Baş tarafından öğrencilerin sorularının cevaplandırmasının ardından son buldu.

Kaynak: SÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz