Selçuk Üniversitesi Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü tarafından Hz. Mevlana’nın 746. Vuslat Yıl dönümü Anma Törenleri kapsamında “Sultan Şairler ve Bestekârlar” konferansı düzenlendi.

Süleyman Demirel Kültür Merkez’inde yapılan konferansa; Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Temizel, Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Çıpan, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Konferans açılış konuşmasını yapan Mevlâna Araştırmaları Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ali Temizel, “Şiir bildiğiniz gibi Yunus Emre’nin dilinde yaratılanı yaratandan ötürü sevmektir, Mevlana’nın dilinde dinin özünün özünün özüdür, Karacaoğlan’da şiir ise karın elif elif şeklinde yağmasıdır. Şiir anne kucağında bir ninnidir, bir savaşın destanıdır, Akif’te şiir Çanakkale Marşı’dır. Şiirin elbette yüzlerce tanımı vardır. Şiir bir destandır. Ama tarihimizde Osmanlı Sultanları, Selçuklu Sultanları daha öncesine gittiğimizde Gazneliler, sadece savaş vadisinde at koşturmamışlardır. Aynı zamanda ilim, edebiyat, şiir vadisinde de at koşturarak kalplerindeki ince sızıyı dile getirmişlerdir” ifadelerini söyledi.

Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, “Şiir hasrettir, gurbettir. Şiir nadiren de olsa vuslattır, kederdir, sızıdır. İnsanların, duygularını sözün zirvesi olarak ifade edebileceğimiz tarzda kaleme dökmektir. Suturdakini sutura intikal ettirmeleridir. Tabii geçmişimiz çok yüce ve köklü bir geçmiş. Büyüklerimiz ve atalarımız Osmanlı Sultanları ve Selçuklu Sultanları elbette ki yiğitlikleri, mertlikleri çok sayıda yabancı dil bilmelerinin yanı sıra bilimle, fikirle, edebiyatla ve musikiyle meşgul olmuşlardır. Bazı padişahların kendilerine özgü besteleri vardır. Hatta makam terkip eden sultanlar vardır. Programın hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Müzik dinletisinin ardından plaket takdimi gerçekleştirildi.

Kaynak: SÜ Kurumsal İletişim Koordinatörlüğü

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz